HCAC Announces Tom Bohlsen Academic All-Conference Spring Honorees

HCAC Announces Tom Bohlsen Academic All-Conference Spring Honorees

INDIANAPOLIS, Ind. --- The Heartland Collegiate Athletic Conference has announced the 246 spring honorees for the Tom Bohlsen Academic All-HCAC. The ten institutions of the HCAC submit nominations to the academic all-conference team that have at least a cumulative grade point average of 3.5 and are varsity student-athletes. 

In order to be eligible for the Tom Bohlsen Academic All-HCAC award, a varsity student-athlete must be enrolled full-time and completed at least one complete academic year at the nominating institution. The cumulative grade point average is the student-athlete's GPA at the end of the semester preceding the end of the spring season.

Student-athletes that participate in the following spring sports were considered for the academic all-conference team: Men's & Women's Outdoor Track & Field, Men's Golf, Men's Tennis, Men's & Women's Lacrosse, Baseball, Softball and Men's Volleyball.

Rose-Hulman Institute of Technology recorded 38 honorees to the list while Hanover College added 29 selections to the list this spring season. Mount St. Joseph University saw an increase from a year ago with 27 members on the academic all-conference team, and Transylvania University and Bluffton University each added 26 members to the list.

The academic award is named after Tom Bohlsen, who served as the HCAC's first commissioner from 1998 to 2008. 

2019 Spring Honorees

School

Name, Sport

Year

Anderson

Jackson Bland, Baseball

Jr.

 

Austin Cain, Baseball

Sr.

 

M.J. Furnish, Baseball

So.

 

Kyle Hall, Baseball

Jr.

 

Joe Moran, Baseball

Jr.

 

Branton Sanders, Baseball

Sr.

 

Brodie Hough, Men's Golf

Sr.

 

Wil Lashbrook, Men's Golf

So.

 

Micah Senft, Men's Golf

Jr.

 

Hadley Decker, Softball

Jr.

 

Josyln Leverett, Softball

Sr.

 

Tara Morey, Softball

Jr.
 

Melissa Wilson, Softball

Sr.
 

Ian Leatherman, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Clayton Wilson, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

Casey Bell, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Ryley Burkhart, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Emily Kelley, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Emily Smatlak, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

   

Bluffton

Brianna Baker, Softball

So.

 

Sydney Bowen, Softball

So.

 

Casey Clark, Softball

Sr.

 

Megan Hill, Softball

Jr.

 

Courtney Jasinksi, Softball

Jr.

 

Riley Langstaff, Softball

So.

 

Katie McCord, Softball

So.

 

Caylin Morstadt, Softball

Jr.

 

Kelsey Reeder, Softball

Sr.

 

Taylor Steinke, Softball

So.

 

Julian Lavallee, Men's Golf

So.

 

Jordan Stutzman, Baseball

Sr.

 

Parker Reynolds, Baseball

Jr.

 

Jacob Latofsky, Baseball

So.

 

Garrett O'Reilly, Baseball

So.

 

Adam Duncan, Baseball

Jr.

 

Maelinn Delong, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Alexis Cash, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Ciana Hostetler, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Bailie Barrington, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Kimberly Hetrick, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Stephanie Fox, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Jonah Eckert, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Dakota Frost, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Joshua Ehlers, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Justin Kauffman, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

     

Defiance

Jonathan Brown, Baseball

Jr.

 

Michael Gilliland, Baseball

Sr.

 

Zachary Johnson, Baseball

So.

 

Kody King, Baseball

Jr.

 

Jude Neary, Baseball

Jr.

 

Mason Rapp, Baseball

Sr.

 

Michael Reese, Baseball

So.

 

Thomas Scott, Baseball

Sr.

 

Lucas Thomeier, Baseball

So.

 

Hayden Clingaman, Men's Golf

So.

 

Stephen Dolan, Men's Golf

Sr.

 

Drake Moening, Men's Golf

Sr.

 

Michaela Bauer, Softball

Sr.

 

Erin Breece, Softball

So.

 

Hali Geraci, Softball

So.

 

Brooke Gostomsky, Softball

Jr.

 

Jackie Hartman, Softball

Sr.

 

Elyzabeth King, Softball

Sr.

 

Jennifer Nashalsky, Softball

So.

 

Jordan Osborne, Softball

Sr.

 

Paige Sickmiller, Softball

Sr.

 

Madi Bowman, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Malia Ferry, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Blake Newman, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Meagan Trimpey, Women's Outdoor Track & Field

So.

     

Earlham

Jordan Christian, Baseball

Jr.

 

Marc Gendreau, Baseball

So.

 

Isaiah Shake, Baseball

Jr.

 

Samuel Sprockett, Baseball

So.

 

Matthew Bushik, Men's Golf

So.

 

Rebecca Belcher, Women's Lacrosse

So.

 

Yousra Manar, Women's Lacrosse

Jr.

 

Raven Thibodeaux, Women's Lacrosse

Sr.

 

Joseph Enwright, Men's Lacrosse

Sr.
 

Mairead Blatner, Women's Outdoor Track & Field

So.
 

Shabnam Fayyaz, Women's Outdoor Track & Field

Jr.
 

Lindsey Gearin, Women's Outdoor Track & Field

So.
 

Jasmine Lorenzana, Women's Outdoor Track & Field

So.
 

Sophia Pickering, Women's Outdoor Track & Field

So.
 

Ana Sosa-Ebert, Women's Outdoor Track & Field

So.
 

Oliver Daniel, Men's Outdoor Track & Field

Jr.
 

Israel Ramos, Men's Outdoor Track & Field

So.
 

Tyrique Richardson, Men's Outdoor Track & Field

So.
 

Ian Schriner, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

   

Franklin

Adam Hedinger, Baseball

So.

 

Jacob Heuchan, Baseball

So.

 

Mitch Merica, Baseball

So.

 

Alex Mis, Baseball

Jr. 

 

Drew Naumovich, Baseball

Sr.

 

Alex Reinoehl, Baseball

So.

 

Nathan Stonebraker, Baseball

Sr.

 

Joshua Stewart, Men's Tennis

Jr.

 

Jackson Williams, Men's Golf

Jr.

 

Blaine Conners, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Samantha Collier, Women's Lacrosse

Jr.

 

Emily Roberts, Women's Lacrosse

Sr.

 

Alisha Burch, Softball

So.

 

Kayla Selzer, Softball

Jr.

 

Emily Thompson, Softball

Jr.
 

Kelsey Bowling, Women's Outdoor Track & Field

Sr.
 

Grace Esterline, Women's Outdoor Track & Field

So.
 

Jade Harris, Women's Outdoor Track & Field

Sr.
 

Sarah Miller, Women's Outdoor Track & Field

Jr.
 

Isabel Monnett, Women's Outdoor Track & Field

So.
     

Hanover

Hayden McIlwain, Baseball

Jr.

 

Justin Pope, Baseball

So.

 

Bradley Murray, Men's Golf

Jr.

 

Landon Carrico, Men's Tennis

Jr.

 

Paxton Caldwell, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Andrew Clegg, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

Deacon Fountain, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

Jacob Hedrick, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Ethan Monnin, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Holden Schaefer, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

Elijah Williams, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

Lily Beurman, Softball

So.

 

Shelby Edington, Softball

Jr.

 

Taylor Merrill, Softball

Jr.

 

Carlie Roark, Softball

Sr.

 

Mackenzie Smith, Softball

So.

 

Tori Snook, Softball

So.

 

Ashley Swearingen, Softball

So.

 

Maria Cornacchione, Women's Lacrosse

Sr.

 

Julia Long, Women's Lacrosse

Jr.

 

Hannah Mundt, Women's Lacrosse

Sr.

 

Erin Browning, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Marissa Childs, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Sydney Claypoole, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Teylor Ellis, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Kenna Hunter, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Emily Jones, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Erin Trimpe, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Madison VanWinkle, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

     

Manchester

Hunter Freeman, Baseball

So.

 

Brett Kron, Baseball

So.

 

Nick Rush, Baseball

Jr.

 

Savannah Delgado, Softball

Jr.

 

Katelynn Skeens, Softball

Sr.

 

Alexis Pendleton, Softball

So.

 

Daniel Baker, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Lucas Fontanez, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

Josh McCoy, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Justin Meredith, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Joseph Swartz, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Brianna Jondle, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Samina Qureshi, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Grace Spencer, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Dalton Bailey, Men's Tennis

Jr.

 

Connor Eichenauer, Men's Tennis

Sr.

 

Isaac Miller, Men's Tennis

So.

 

   

Mount St. Joseph

Nathan Clark, Men's Tennis

Sr.

 

Hannah Broermann, Men's Tennis

Jr.

 

Matthew Paluga, Men's Golf

Sr.

 

Jason Fischer, Baseball

So.

 

Oakley Billingsly, Baseball

So. 

 

Patrick Murray, Baseball

So. 

 

Ryan Murray, Baseball

So. 

 

Roman Rothwell, Baseball

Jr.

 

Kayla Gibson, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Ashley Klosterman, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Kiersten Lux, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Andrea Meyer, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Emma Roth, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Haley Warndorf, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Maria Waters, Women's Outdoor Track & Field

Sr.
 

Luke Danis, Men's Outdoor Track & Field

Jr.
 

Benjamin Gray, Men's Outdoor Track & Field

So.
 

Kevin Polking, Men's Outdoor Track & Field

Sr.
 

Roger Stark, Men's Outdoor Track & Field

Sr.
 

Cedric Woods, Men's Outdoor Track & Field

Jr.
 

Sarah Miller, Softball

So.
 

Gracie Woodyard, Softball

So.
 

James Aumiller, Men's Lacrosse

Sr.
 

Collin Matt, Men's Lacrosse

So.
 

Kevin McClanahan, Men's Lacrosse

So.
 

Joy Glacken, Women's Lacrosse

Sr.
 

Jason Hascher, Men's Volleyball

So.

 

   

Rose-Hulman

Stone Brogan, Baseball

Sr.

 

Luke Calabrese, Baseball

So.

 

Conner Helbling, Baseball

Sr.

 

Logan Kabrich, Baseball

So.

 

William Kocar, Baseball

So.

 

Ryan Stachowski, Baseball

Jr.

 

Benjamin Yoss, Baseball

So.

 

Grant Stamper, Men's Tennis

So.

 

Benjamin Strate, Men's Tennis

Sr.

 

Max Gogel, Men's Golf

So.

 

Brady Vaughan, Men's Golf

Sr.

 

Erin Minervini, Softball

Sr.

 

Rhiannon Turner, Softball

Jr.

 

Ariel Bohner, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Anne Boxeth, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Clare Bruns, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Emily Dowden, Women's Outdoor Track & Field

Sr.
 

Kristin East, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Karen Folz, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Gabrielle Gilbertson, Women's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Patricia Giraldo, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Lauren London, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Kally Morozin, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Brooke Schroeder, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Maggie Sheerin, Women's Outdoor Track & Field

So.

 

Sydney Woodard, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Jacob Back, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

Evan Bauer, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Hunter Crumly, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

Eric Fiacable, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Aaron Lannoy, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Nick Palmer, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Nathan Schrader, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Matthew Stevenot, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Sean Sullivan, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Jacob Untener, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Kevin Wuest, Men's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Kristian Zadlo, Men's Outdoor Track & Field

So.

 

   

Transylvania

Hudson Chastian, Baseball

So.

 

Colton Hartig, Baseball

So.

 

Wade Lopiccolo, Baseball

So.

 

Jason Pastoor, Baseball

Sr.

 

Isaac Taylor, Baseball

Sr.

 

Luke Wilson, Baseball

So.

 

Jack Berger, Men's Golf

Sr.

 

Harrison Lane, Men's Golf

Jr.

 

Logan Fogle, Men's Lacrosse

Sr.

 

Jacob Miller, Men's Lacrosse

So.

 

Joe Shermock, Men's Lacrosse

Sr.

 

Paul Stickel, Men's Lacrosse

Jr.

 

Webb VanMeter, Men's Lacrosse

Sr.

 

Daniel Cooper, Men's Tennis

Sr.

 

Zach Minion, Men's Outdoor Track & Field

Jr.

 

Courtney Gentry, Softball

So.

 

Meg Liter, Softball

Sr.

 

Jessica Powell, Softball

Sr.

 

Cece Wittry, Softball

So.

 

Mackenzie Dent, Women's Lacrosse

Sr.

 

Hayle Hall, Women's Lacrosse

So.

 

Rachel Johnson, Women's Lacrosse

So.

 

Brianna McCulley, Women's Lacrosse

Jr.

 

Emma Oliver, Women's Lacrosse

Sr.

 

Shelby Lewis, Women's Outdoor Track & Field

Sr.

 

Ally Priebe, Women's Outdoor Track & Field

So.