2012 HCAC Baseball Schedule/Results

Date Away Home Status Links
 
February
Sat., Feb. 25 Earlham 5 Centre 4 Final
  Transylvania 1 Maryville (Tenn.) 3 Final - 7 innings
  Rose-Hulman 6 Farmingdale State 4 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Bluffton 5 Ohio Wesleyan 6 Final
  @ Chillicothe, Ohio
  Earlham 0 Centre 1 Final - 9 innings
  Transylvania 5 Maryville (Tenn.) 2 Final - 10 innings
  Ohio Wesleyan 7 Bluffton 1 Final
  @ Chillicothe, Ohio
  Franklin 12 Augustana (Ill.) 4 Final
  @ Winter Haven, Fla.
Sun., Feb. 26 Brandeis 3 Rose-Hulman 2 Final
  Russ Matt Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Transylvania 10 Maryville (Tenn.) 2 Final - 9 innings
  Milwaukee Engr. 0 Hanover 7 Final
  @ Orlando, Fla.
  Farmingdale State 5 Franklin 6 Final
  @ Florida
  Hanover 6 Milwaukee Engr. 0 Final
  @ Orlando, Fla.
Mon., Feb. 27 Rose-Hulman 14 Wartburg 5 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Farmingdale State 9 Hanover 6 Final
  @ Orlando, Fla.
  Wartburg 3 Franklin 4 Final
  @ Orlando, Fla.
Tue., Feb. 28 Franklin 14 Milwaukee Engr. 6 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Hanover 6 Wartburg 7 Final
  @ Orlando, Fla.
  Augustana (Ill.) 10 Rose-Hulman 8 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Mount St. Joseph 4 Marian (Ind.) 2 Final
  Anderson 0 Ind.-Southeast 5 Final
  Anderson 10 Ind.-Southeast 6 Final
Wed., Feb. 29 Milwaukee Engr. 2 Rose-Hulman 14 Final - 7 innings
  @ Auburndale, Fla.
 
March
Thu., Mar. 01 Rose-Hulman 6 Loras 7 Final - 15 innings
  @ Winter Haven, Fla.
  Manchester 13 Ferrum 4 Final
  @ Myrtle Beach, SC
  N.C. Wesleyan 0 Manchester 5 Final
  Cal Ripken Tournament @ Myrtle Beach, S.C.
  Transylvania 2 Centre 3 Final
Fri., Mar. 02 Hanover 16 Cornell College 3 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Manchester 5 Manhattanville 9 Final
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Cornell College 3 Hanover 9 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Manhattanville 3 Manchester 13 Final
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Rose-Hulman 5 St. John Fisher 3 Final
  @ Winter Haven, Fla.
Sat., Mar. 03 TCNJ 2 Rose-Hulman 7 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Defiance 6 Calvin 1 Final
  @ Danville, Ky.
  Earlham 3 Sewanee 14 Final
  North Central (Ill.) 6 Franklin 14 Final
  DePauw 6 Anderson 7 Final
  @ Xenia, Ohio
  Mount St. Joseph 2 Spalding 6 Final
  Earlham 8 Sewanee 3 Final
  North Central (Ill.) 8 Franklin 5 Final
  Mount St. Joseph 1 Spalding 6 Final
  Calvin 14 Defiance 2 Final
  @ Danville, Ky.
  DePauw 5 Anderson 2 Final
  @ Xenia, Ohio
Sun., Mar. 04 Earlham 11 Sewanee 0 Final
  North Central (Ill.) 17 Franklin 13 Final
  Defiance 0 Centre 1 Final
  DePauw 7 Transylvania 2 Final
  @ Louisville, Ky. St Xavier H.S.
  John Carroll 5 Bluffton 8 Final
  @ Port Charlotte, FL
  DePauw 6 Transylvania 3 Final
  @ Louisville, Ky. St Xavier H.S.
  Defiance 1 Centre 7 Final
  Bluffton 5 Baldwin-Wallace 17 Final
  @ Port Charlotte, Florida
Mon., Mar. 05 Bluffton 12 Muskingum 8 Final
  @ Port Charlotte, Fla.
Tue., Mar. 06 Mount St. Joseph 8 DePauw 11 Final
  Spalding 2 Hanover 4 Final
  John Carroll 8 Bluffton 4 Final
  @ Port Charlotte, FL
Wed., Mar. 07 Heidelberg 5 Bluffton 4 Final
  @ Port Charlotte, Fla.
  Centre 16 Mount St. Joseph 13 Final
Thu., Mar. 08 Bluffton 1 Baldwin-Wallace 3 Final
  @ Port Charlotte, Florida
Fri., Mar. 09 Muskingum 1 Bluffton 5 Final
  @ Port Charlotte, Fla.
  Bluffton 8 John Carroll 13 Final
  @ Port Charlotte, FL
  Albion 3 Franklin 7 Final
Sat., Mar. 10 Albion 3 Franklin 7 Final
  DePauw 6 Manchester 2 Final
  Centre 9 Hanover 8 Final
  Albion 8 Franklin 17 Final
  DePauw 4 Manchester 8 Final
  Centre 4 Hanover 5 Final
Sun., Mar. 11 Hanover 6 Elmhurst 16 Final
  @ Xenia, Ohio
  Manchester 1 DePauw 8 Final
  St. Norbert 4 Anderson 10 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Westminster (Mo.) 2 Rose-Hulman 9 Final
  Elmhurst 14 Hanover 15 Final
  @ Xenia, Ohio
  Manchester 3 DePauw 6 Final
  Anderson 6 St. Norbert 4 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Mount St. Joseph 11 Ohio Wesleyan 4 Final
  @ Port Charlotte, FL
Mon., Mar. 12 Mount St. Joseph 10 Utica 2 Final
  @ Punta Gorda, Fla.
  Hilbert 5 Earlham 16 Final
  @ Fort Pierce, FL
  Utica 3 Mount St. Joseph 6 Final
  @ Punta Gorda, Fla.
  New England Col. 7 Defiance 5 Final
  Gene Cusic Classic @ Fort Myers, Fla.
  Suffolk 1 Transylvania 4 Final
  @ RussMatt Central Florida Invitational
  Wheaton (Mass.) 8 Anderson 5 Final
  Lake Myrtle Field #3 @ Central Florida Invitational (Auburndale, Fla.)
  Westminster (Mo.) 9 Rose-Hulman 11 Final
  Defiance 11 New England Col. 7 Final
  Fort Myers, Fla. @ Fort Myers, Fla.
Tue., Mar. 13 Anderson 3 Ripon 7 Final
  @ Winter Haven, Fla.
  Earlham 0 Rutgers-Camden 10 Final
  @ Ft. Pierce, Florida
  Minn.-Morris 3 Defiance 8 Final
  Fort Myers, Fla. @ Ft. Myers, Fla.
  Transylvania 8 Ripon 9 Final
  @ Russ Matt Invitational @ Lakeland, Fla.
  Defiance 11 Minn.-Morris 5 Final
  Fort Myers, Fla. @ Ft. Myers, Fla.
  Hanover 7 Thomas More 12 Final
  Manchester 11 Taylor (Ind.) 5 Final
Wed., Mar. 14 Earlham 1 Delaware Valley 4 Final
  @ Ft. Pierce, Florida
  Mount St. Joseph 10 Utica 7 Final
  @ Port Charlotte, Fla.
  Webster 4 Transylvania 2 Final
  @ Davenport, FL
  Bluffton 5 Oberlin 4 Final
Thu., Mar. 15 FDU-Florham 3 Transylvania 8 Final
  @ Lake Myrtle, Fla.
  Defiance 7 Lakeland 8 Final
  Fort Myers, Fla. @ Fort Myers, Fla.
  Transylvania 9 Framingham St. 6 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Spalding 15 Anderson 3 Final
  @ RussMatt Central Florida Invitational
Fri., Mar. 16 Kalamazoo 1 Anderson 10 Final
  Lake Myrtle #2 @ Auburndale, Fla.
  Transylvania 1 Spalding 9 Final
  @ RussMatt Central Florida Invitational
  Principia 5 Defiance 3 Final
  Fort Myers, Fla. @ Fort Myers, FL
  Anderson 7 Kalamazoo 1 Final
  Lake Myrtle #2 @ Auburndale, Fla.
  Defiance 16 Principia 4 Final
  Fort Myers, Fla. @ Fort Myers, FL
  Ohio Wesleyan 9 Mount St. Joseph 4 Final
  @ Port Charlotte, FL
  Heidelberg 6 Manchester 5 Final
Sat., Mar. 17 Anderson 6 Greenville 2 Final
  Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla.
  Ill. Wesleyan 3 Rose-Hulman 7 Final
  Mount St. Joseph 2 Denison 3 Final
  @ in Port Charlotte, Fla.
  Heidelberg 4 Manchester 10 Final
  Wis.-Platteville 2 Franklin 7 Final
  Cincinnati-Clermont 3 Hanover 6 Final
  Albion 6 Bluffton 4 Final
  Concordia (Ill.) 18 Rose-Hulman 5 Final
  Heidelberg 15 Manchester 4 Final
  Wis.-Platteville 3 Franklin 8 Final
  Cincinnati-Clermont 1 Hanover 7 Final
  Albion 5 Bluffton 15 Final
  Johnson Bible 2 Earlham 7 Final
  Johnson Bible 0 Earlham 17 Final
Sun., Mar. 18 Wis.-Platteville 7 Franklin 11 Final
  Alma 7 Rose-Hulman 15 Final
  Robert Morris-S'field 2 Earlham 10 Final
  Robert Morris-S'field 0 Earlham 9 Final
Mon., Mar. 19 Manchester 10 Wabash 7 Final
Tue., Mar. 20 Ohio Northern 8 Bluffton 18 Final
  Wilmington (Ohio) 9 Mount St. Joseph 21 Final
Wed., Mar. 21 Ohio Northern 7 Manchester 6 Final
  Thomas More 4 Hanover 5 Final - 11 innings
  Earlham 11 Grace (Ind.) 6 Final
  Lourdes 2 Defiance 7 Final
  Wabash 7 Franklin 8 Final
  Ohio Northern 9 Manchester 13 Final
Sat., Mar. 24 Rose-Hulman 3 Defiance 1 Final
  Earlham 3 Hanover 5 Final
  Anderson 5 Transylvania 2 Final - 8 innings
  Bluffton 0 Manchester 6 Final
  Franklin 2 Mount St. Joseph 3 Final
  Anderson 4 Transylvania 7 Final - 7 innings
  Rose-Hulman 4 Defiance 2 Final
  Bluffton 5 Manchester 17 Final
  Earlham 5 Hanover 6 Final
  Franklin 17 Mount St. Joseph 6 Final
Sun., Mar. 25 Bluffton 2 Manchester 1 Final
  Earlham 1 Hanover 3 Final
  Franklin 5 Mount St. Joseph 1 Final
  Anderson 7 Transylvania 4 Final
  Rose-Hulman 3 Defiance 1 Final
Tue., Mar. 27 Hanover 3 Transylvania 4 Final
  Denison 9 Bluffton 13 Final
  Defiance 5 Albion 4 Final
  Wilmington (Ohio) 9 Earlham 10 Final
  Capital 4 Mount St. Joseph 8 Final
Wed., Mar. 28 Anderson 11 Wabash 13 Final
  Transylvania 4 Centre 2 Final
Fri., Mar. 30 Mount St. Joseph 3 Hanover 4 Final
Sat., Mar. 31 Earlham 0 Anderson 2 Final
  Mount St. Joseph 4 Hanover 5 Final
  Transylvania 4 Defiance 0 Final
  Manchester 5 Franklin 6 Final - 8 innings
  Bluffton 3 Rose-Hulman 1 Final
  Transylvania 4 Defiance 3 Final
  Earlham 4 Anderson 6 Final
  Mount St. Joseph 12 Hanover 0 Final
  Manchester 7 Franklin 1 Final
  Bluffton 4 Rose-Hulman 7 Final
 
April
Sun., Apr. 01 Transylvania 15 Defiance 6 Final
  Bluffton 3 Rose-Hulman 4 Final - 10 innings
  Earlham 3 Anderson 8 Final
  Manchester 10 Franklin 11 Final
Tue., Apr. 03 Transylvania 9 Hanover 10 Final
  Bluffton 10 Defiance 2 Final
  Anderson 11 Manchester 6 Final
  Franklin 8 Rose-Hulman 6 Final
  Mount St. Joseph 5 Earlham 6 Final
Wed., Apr. 04 Defiance 2 Bowling Green 10 Final
  Rose-Hulman 0 Washington (Mo.) 7 Final
  Purdue 6 Anderson 1 Final
  @ Victory Field (Indianapolis, IN)
Thu., Apr. 05 Manchester 16 Earlham 3 Final
Fri., Apr. 06 Hanover 0 Anderson 2 Final
  Defiance 2 Franklin 1 Final - 8 innings
  Mount St. Joseph 4 Rose-Hulman 5 Final - 9 innings
  Defiance 2 Franklin 10 Final
  Transylvania 8 Bluffton 13 Final
  Hanover 6 Anderson 7 Final - 11 innings
  Mount St. Joseph 8 Rose-Hulman 9 Final
  Manchester 7 Earlham 4 Final
  Manchester 6 Earlham 9 Final
Sat., Apr. 07 Mount St. Joseph 6 Rose-Hulman 9 Final
  Transylvania 11 Bluffton 2 Final - 7 innings
  Hanover 16 Anderson 18 Final
  Defiance 5 Franklin 7 Final
  Transylvania 4 Bluffton 14 Final
Mon., Apr. 09 Manchester 9 Defiance 3 Final
  Game at Parkview Field in Fort Wayne, Ind.
Tue., Apr. 10 Rose-Hulman 1 Anderson 7 Final
  Franklin 1 Hanover 2 Final
  Earlham 7 Bluffton 8 Final
  Transylvania 12 Mount St. Joseph 3 Final
Wed., Apr. 11 Wabash 1 Anderson 7 Final
  Transylvania 12 Berea 10 Final
Fri., Apr. 13 Franklin 3 Transylvania 0 Final
  Defiance 9 Earlham 12 Final
  Bluffton 8 Anderson 12 Final
  Manchester 20 Mount St. Joseph 7 Final
  Hanover 1 Rose-Hulman 6 Final
  Hanover 2 Rose-Hulman 4 Final
Sat., Apr. 14 Manchester 12 Mount St. Joseph 3 Final
  Franklin 1 Transylvania 7 Final - 7 innings
  Bluffton 6 Anderson 8 Final
  Bluffton 15 Anderson 7 Final
  Franklin 16 Transylvania 8 Final
  Manchester 13 Mount St. Joseph 4 Final
Tue., Apr. 17 Rose-Hulman 6 Franklin 4 Final
  Defiance 5 Bluffton 4 Final
  Manchester 5 Anderson 0 Final
  Earlham 7 Mount St. Joseph 4 Final
Sat., Apr. 21 Rose-Hulman 9 Transylvania 1 Final
  Mount St. Joseph 2 Bluffton 1 Final
  Anderson 2 Defiance 0 Final
  Manchester 1 Hanover 3 Final
  Franklin 7 Earlham 4 Final
  Mount St. Joseph 5 Bluffton 6 Final - 10 innings
  Rose-Hulman 5 Transylvania 4 Final
  Anderson 8 Defiance 2 Final
  Manchester 3 Hanover 5 Final
Sun., Apr. 22 Mount St. Joseph 6 Bluffton 3 Final
  Anderson 2 Defiance 4 Final
  Manchester 19 Hanover 1 Final
  Rose-Hulman 4 Transylvania 6 Final
  Franklin 8 Earlham 2 Final
  Franklin 5 Earlham 1 Final
Tue., Apr. 24 Defiance 10 Manchester 9 Final
  Mount St. Joseph 7 Transylvania 15 Final
  Anderson 5 Rose-Hulman 6 Final - 11 innings
  Bluffton 11 Earlham 2 Final
Wed., Apr. 25 Rose-Hulman 6 DePauw 7 Final - 11 innings
  Defiance 4 Ohio Northern 6 Final - 6 innings
Thu., Apr. 26 Hanover 6 Franklin 7 Final
  @ Victory Field (Indianapolis, IN)
Fri., Apr. 27 Earlham 0 Transylvania 5 Final
Sat., Apr. 28 Earlham 3 Transylvania 4 Final - 7 innings
  Rose-Hulman 7 Manchester 6 Final
  Mount St. Joseph 2 Anderson 5 Final
  Defiance 3 Hanover 4 Final
  Earlham 2 Transylvania 3 Final
  Rose-Hulman 6 Manchester 3 Final
  Defiance 8 Hanover 10 Final
  Bluffton 0 Franklin 4 Final
  Mount St. Joseph 5 Anderson 19 Final
Sun., Apr. 29 Bluffton 8 Franklin 3 Final
  Defiance 12 Hanover 7 Final - 12 innings
  Mount St. Joseph 0 Anderson 2 Final
  Rose-Hulman 6 Manchester 7 Final
  Bluffton 4 Franklin 7 Final
 
May
Tue., May. 01 Heidelberg 8 Defiance 5 Final
Wed., May. 02 Otterbein 10 Transylvania 9 Final - 10 innings
Thu., May. 03 Earlham 4 Rose-Hulman 8 Final
Fri., May. 04 Hanover 1 Bluffton 7 Final
  Defiance 14 Mount St. Joseph 2 Final
  Hanover 4 Bluffton 5 Final
  Defiance 9 Mount St. Joseph 5 Final
  Earlham 2 Rose-Hulman 4 Final
  Earlham 4 Rose-Hulman 2 Final
Sat., May. 05 Defiance 5 Mount St. Joseph 4 Final
  Hanover 7 Bluffton 5 Final
  Anderson 0 Franklin 11 Final
  Transylvania 1 Manchester 2 Final - 10 innings
  Transylvania 3 Manchester 0 Final
  Anderson 2 Franklin 3 Final
Sun., May. 06 Anderson 8 Franklin 9 Final - 10 innings
  Transylvania 1 Manchester 3 Final
Thu., May. 10 Anderson 0 Franklin 3 Final
  HCAC Baseball Tournament @ Rose-Hulman
  Manchester 8 Rose-Hulman 1 Final
  HCAC Baseball Tournament
Fri., May. 11 Manchester 11 Franklin 5 Final
  HCAC Baseball Tournament @ Rose-Hulman
  Anderson 7 Rose-Hulman 3 Final
  HCAC Baseball Tournament
  Anderson 5 Franklin 1 Final
  HCAC Tournament @ Rose-Hulman
Sat., May. 12 Manchester 1 Anderson 2 Final
  HCAC Baseball Tournament Championship @ Rose-Hulman
  Manchester 5 Anderson 0 Final
  HCAC Baseball Tournament Championship @ Rose-Hulman
Wed., May. 16 Manchester 13 Wash. & Jeff. 3 Final
  NCAA Mideast Regional @ Marietta
Thu., May. 17 Adrian 7 Manchester 13 Final
  NCAA Mideast Regional @ Marietta, Ohio
Fri., May. 18 Manchester 11 St. John Fisher 8 Final
  NCAA Mideast Regional @ Marietta, Ohio
Sat., May. 19 Marietta 6 Manchester 3 Final
  NCAA Mideast REgional
Sun., May. 20 Marietta 7 Manchester 3 Final
  NCAA Mideast REgional