2015 HCAC Baseball Schedule/Results

Date Away Home Status Links
 
February
Fri., Feb. 20 Old Westbury   Franklin   4:00 PM
  @ Thomasville, N.C.
  Old Westbury   Franklin   7:00 PM
  @ Thomasville, N.C.
Sat., Feb. 21 New Paltz St.   Franklin   12:00 PM
  @ Thomasville, N.C.
  Adrian   Transylvania   12:00 PM
  @ Birmingham Southern
  Mount St. Joseph   Centre   1:00 PM
  Earlham   Sewanee   1:00 PM
  Mount St. Joseph   Centre   4:00 PM
  Earlham   Sewanee   4:00 PM
  Transylvania   Birmingham Southern   4:15 PM
Sun., Feb. 22 Hanover   Augustana (Ill.)   TBA
  @ Florida
  Franklin   Frostburg St.   12:00 PM
  @ Thomasville, N.C.
  Earlham   Sewanee   1:00 PM
Mon., Feb. 23 Hanover   Concordia-M'head   1:00 PM
  RussMatt Invitational, Fla. @ Lake Myrtle Park Field #1
Tue., Feb. 24 Hanover   Houghton   TBA
  @ Florida
  Ohio Northern   Mount St. Joseph   4:00 PM
  Prasco Park
Wed., Feb. 25 Otterbein   Mount St. Joseph   TBA
  @ Chillicothe, OH
  Transylvania   Centre   5:30 PM
Thu., Feb. 26 Alma   Hanover   2:00 PM
  RussMatt Central Florida Invitational - Chain of Lakes Park Stadium @ Winter Haven, FL
  Bluffton   Wilmington (Ohio)   4:00 PM
  @ Chillicothe, OH
Fri., Feb. 27 Calvin   Defiance   4:00 PM
  @ Xenia, OH
  Hanover   Milwaukee Engr.   6:30 PM
  @ Winter Haven, Fla.
Sat., Feb. 28 Rockford   Franklin   10:00 AM
  Heidelberg   Manchester   10:00 AM
  @ Chillicothe, Ohio
  Calvin   Defiance   12:00 PM
  @ Xenia, OH
  DePauw   Anderson   12:00 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Wilmington (Ohio)   Earlham   1:00 PM
  DePauw   Anderson   2:30 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Wilmington (Ohio)   Earlham   3:30 PM
  Manchester   Case Western Reserve   4:00 PM
  @ Chillicothe, Ohio
  Thomas More   Franklin   4:00 PM
  Calvin   Defiance   4:30 PM
  @ Xenia, OH
 
March
Sun., Mar. 01 Newbury   Bluffton   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Manchester   Case Western Reserve   10:00 AM
  @ Chillicothe, Ohio
  Mount Union   Rose-Hulman   10:30 AM
  Chain of Lakes Field 4 @ Winter Haven, Fla.
  Ohio Wesleyan   Transylvania   12:00 PM
  Wilmington (Ohio)   Earlham   12:00 PM
  Rockford   Franklin   12:00 PM
  DePauw   Anderson   12:00 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Manchester   Heidelberg   1:00 PM
  @ Chillicothe, Ohio
  DePauw   Anderson   2:30 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Ohio Wesleyan   Transylvania   3:30 PM
Mon., Mar. 02 Rose-Hulman   Trine   10:30 AM
  Chain of Lakes Stadium @ Winter Haven, Fla.
  Bluffton   John Carroll   12:00 PM
  @ Port Charlotte, FL
Tue., Mar. 03 Rose-Hulman   Concordia-M'head   9:00 AM
  Lake Myrtle Park Field 3 @ Auburndale, Fla.
  Hanover   Thomas More   3:00 PM
Wed., Mar. 04 Bluffton   Northland   9:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  Bluffton   Finlandia   12:00 PM
  @ Ft. Myers, FL
  Defiance   Taylor (Ind.)   3:00 PM
Thu., Mar. 05 Bluffton   Saint John's (Minn.)   9:00 AM
  @ Ft. Myers, FL
  Bluffton   Saint John's (Minn.)   12:00 PM
  @ Ft. Myers, FL
  Milwaukee Engr.   Rose-Hulman   2:30 PM
  Chain of Lakes Field 1 @ Winter Haven, Fla.
Fri., Mar. 06 Bluffton   Alvernia   9:00 AM
  @ Ft. Myers, FL
  Rose-Hulman   Wartburg   2:00 PM
  Lake Myrtle Park Field 1 @ Auburndale, Fla.
  Albion   Franklin   3:30 PM
  Adrian   Anderson   6:00 PM
  @ Louisville, Ky.
Sat., Mar. 07 Fitchburg St.   Rose-Hulman   9:30 AM
  Lake Myrtle Park Main Field @ Auburndale, Fla.
  DePauw   Manchester   12:00 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Albion   Franklin   12:00 PM
  Transylvania   Berry   1:00 PM
  (7)
  Capital   Hanover   1:00 PM
  Spalding   Anderson   1:00 PM
  @ Louisville, KY
  Kalamazoo   Earlham   2:00 PM
  Albion   Franklin   2:30 PM
  DePauw   Manchester   2:30 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Transylvania   Berry   3:30 PM
  (7)
  Capital   Hanover   3:30 PM
  Benedictine (IL)   Anderson   5:00 PM
  @ Louisville, Ky.
Sun., Mar. 08 Mount St. Joseph   Rhode Island Col.   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Mount St. Joseph   Rhode Island Col.   TBA
  @ Winter Haven, Fla.
  Capital   Hanover   12:00 PM
  DePauw   Manchester   12:00 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Kalamazoo   Earlham   12:00 PM
  Transylvania   Berry   12:00 PM
  DePauw   Manchester   2:30 PM
  @ Grand Park; Westfield, Ind.
  Kalamazoo   Earlham   2:30 PM
Mon., Mar. 09 Defiance   Eastern Nazarene   9:00 AM
  Gene Cusic Classic - Fort Myers, Fla. @ Fort Myers, Fla.
  Defiance   Eastern Nazarene   12:00 PM
  Gene Cusic Classic - Fort Myers, Fla. @ Fort Myers, Fla.
Tue., Mar. 10 Defiance   Rivier   9:00 AM
  @ Ft. Myers, FL
  Mount St. Joseph   Wittenberg   10:30 AM
  @ Chain of Lakes Field #4
  Defiance   Rivier   12:00 PM
  @ Ft. Myers, FL
  Manchester   Taylor (Ind.)   4:00 PM
  Greenville   Rose-Hulman   6:00 PM
Wed., Mar. 11 Centre   Transylvania   4:00 PM
  Mount St. Joseph   Cairn   4:00 PM
  @ Auburndale, FL
Thu., Mar. 12 Mitchell   Defiance   12:00 PM
  @ Cusic Classic
  Mount St. Joseph   Iowa Wesleyan   3:30 PM
  @ Auburndale, FL
Fri., Mar. 13 Defiance   Salve Regina   9:00 AM
  @ Ft. Myers, Fla.
  North Park   Defiance   12:00 PM
  Bluffton   Lourdes   4:00 PM
  @ Mercy Field
  Wis.-Oshkosh   Rose-Hulman   6:00 PM
Sat., Mar. 14 Anderson   Wis.-Stevens Point   TBA
  @ RussMatt Central Florida Invitational
  Anderson   Wis.-Stevens Point   TBA
  @ RussMatt Central Florida Invitational
  Mount St. Joseph   Calvin   10:00 AM
  @ Clermont, FL
  North Central (Ill.)   Franklin   10:00 AM
  Ill. Wesleyan   Rose-Hulman   10:00 AM
  DePauw   Hanover   12:00 PM
  Calvin   Mount St. Joseph   1:00 PM
  @ Clermont, FL
  John Carroll   Transylvania   1:00 PM
  Goshen   Bluffton   1:00 PM
  Oberlin   Earlham   1:00 PM
  DePauw   Hanover   2:30 PM
  Goshen   Bluffton   3:30 PM
  John Carroll   Transylvania   4:00 PM
  Adrian   Franklin   4:00 PM
  Oberlin   Earlham   4:00 PM
Sun., Mar. 15 Manchester   Plattsburgh St.   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Carthage   Rose-Hulman   10:00 AM
  John Carroll   Transylvania   11:00 AM
  DePauw   Hanover   12:00 PM
  Oberlin   Earlham   12:00 PM
  Manchester   Plattsburgh St.   12:00 PM
  @ Fort Myers, Fla.
  Anderson   Grinnell   2:00 PM
  @ Orlando, FL
  North Central (Ill.)   Franklin   3:00 PM
  Otterbein   Rose-Hulman   4:00 PM
Mon., Mar. 16 Anderson   Ripon   TBA
  @ RussMatt Central Florida Invitational
  Farmingdale State   Manchester   3:00 PM
  @ Winter Haven, FL
  Wilmington (Ohio)   Mount St. Joseph   6:00 PM
  Prasco Park
Tue., Mar. 17 Anderson   Greenville   TBA
  @ RussMatt Central Florida Invitational
  Manchester   Dubuque   9:00 AM
  @ Ft. Myers, Fla.
  Bluffton   Albion   4:00 PM
  Hanover   Transylvania   4:00 PM
  Ohio Northern   Defiance   4:15 PM
Wed., Mar. 18 Mount St. Joseph   Kenyon   3:00 PM
  Thomas More   Hanover   4:00 PM
Fri., Mar. 20 Anderson   Earlham   4:00 PM
  Hanover   Mount St. Joseph   4:00 PM
  Franklin   Bluffton   4:15 PM
  Manchester   Transylvania   4:15 PM
  Defiance   Rose-Hulman   6:00 PM
Sat., Mar. 21 Defiance   Rose-Hulman   12:00 PM
  Franklin   Bluffton   12:00 PM
  Manchester   Transylvania   12:00 PM
  Anderson   Earlham   12:00 PM
  Hanover   Mount St. Joseph   12:00 PM
  Franklin   Bluffton   3:00 PM
  Defiance   Rose-Hulman   3:00 PM
  Manchester   Transylvania   3:30 PM
  Anderson   Earlham   3:30 PM
  Hanover   Mount St. Joseph   3:30 PM
Tue., Mar. 24 Earlham   Mount St. Joseph   3:00 PM
  Transylvania   Hanover   4:00 PM
  Anderson   Manchester   4:15 PM
  Defiance   Bluffton   4:15 PM
  Franklin   Rose-Hulman   6:00 PM
Fri., Mar. 27 Transylvania   Earlham   4:00 PM
  Franklin   Anderson   4:00 PM
  Bluffton   Hanover   4:00 PM
  Mount St. Joseph   Defiance   4:15 PM
  Manchester   Rose-Hulman   6:00 PM
Sat., Mar. 28 Manchester   Rose-Hulman   12:00 PM
  Franklin   Anderson   12:00 PM
  Transylvania   Earlham   12:00 PM
  Bluffton   Hanover   12:00 PM
  Mount St. Joseph   Defiance   12:00 PM
  Franklin   Anderson   3:00 PM
  Manchester   Rose-Hulman   3:00 PM
  Transylvania   Earlham   3:30 PM
  Bluffton   Hanover   3:30 PM
  Mount St. Joseph   Defiance   3:30 PM
Tue., Mar. 31 Earlham   Mount St. Joseph   3:00 PM
  Transylvania   Hanover   4:00 PM
  Rose-Hulman   Franklin   4:00 PM
  Anderson   Manchester   4:15 PM
  Defiance   Bluffton   4:15 PM
 
April
Wed., Apr. 01 DePauw   Anderson   6:00 PM
  @ Victory Field; Indianapolis
Fri., Apr. 03 Bluffton   Mount St. Joseph   1:00 PM
  Anderson   Hanover   4:00 PM
  Franklin   Defiance   4:15 PM
  Earlham   Manchester   4:15 PM
  Transylvania   Rose-Hulman   6:00 PM
Sat., Apr. 04 Transylvania   Rose-Hulman   12:00 PM
  Franklin   Defiance   12:00 PM
  Anderson   Hanover   12:00 PM
  Bluffton   Mount St. Joseph   12:00 PM
  Earlham   Manchester   12:00 PM
  Transylvania   Rose-Hulman   3:00 PM
  Franklin   Defiance   3:00 PM
  Anderson   Hanover   3:30 PM
  Bluffton   Mount St. Joseph   3:30 PM
  Earlham   Manchester   3:30 PM
Mon., Apr. 06 Bluffton   Ohio Northern   2:00 PM
Tue., Apr. 07 Hanover   Franklin   4:00 PM
  Mount St. Joseph   Transylvania   4:00 PM
  Bluffton   Earlham   4:00 PM
  Rose-Hulman   Anderson   4:15 PM
  Defiance   Manchester   4:15 PM
Wed., Apr. 08 Rose-Hulman   Fontbonne   5:00 PM
Fri., Apr. 10 Earlham   Franklin   4:00 PM
  Rose-Hulman   Hanover   4:00 PM
  Defiance   Transylvania   4:15 PM
  Manchester   Bluffton   4:15 PM
  Anderson   Mount St. Joseph   6:00 PM
Sat., Apr. 11 Rose-Hulman   Hanover   12:00 PM
  Defiance   Transylvania   12:00 PM
  Earlham   Franklin   12:00 PM
  Anderson   Mount St. Joseph   12:00 PM
  Manchester   Bluffton   12:00 PM
  Earlham   Franklin   3:00 PM
  Rose-Hulman   Hanover   3:00 PM
  Defiance   Transylvania   3:30 PM
  Anderson   Mount St. Joseph   3:30 PM
  Manchester   Bluffton   3:30 PM
Tue., Apr. 14 Mount St. Joseph   Earlham   4:00 PM
  Manchester   Anderson   4:15 PM
  Bluffton   Defiance   4:15 PM
  Franklin   Rose-Hulman   6:00 PM
Wed., Apr. 15 Defiance   Heidelberg   4:00 PM
  Spalding   Earlham   4:00 PM
  DePauw   Rose-Hulman   7:00 PM
Fri., Apr. 17 Transylvania   Franklin   4:00 PM
  Mount St. Joseph   Manchester   4:15 PM
  Anderson   Bluffton   4:15 PM
  Hanover   Defiance   4:15 PM
Sat., Apr. 18 Mount St. Joseph   Manchester   12:00 PM
  Transylvania   Franklin   12:00 PM
  Anderson   Bluffton   12:00 PM
  Hanover   Defiance   12:00 PM
  Rose-Hulman   Earlham   1:00 PM
  Mount St. Joseph   Manchester   3:00 PM
  Transylvania   Franklin   3:30 PM
  Anderson   Bluffton   3:30 PM
  Hanover   Defiance   3:30 PM
  Rose-Hulman   Earlham   4:00 PM
Sun., Apr. 19 Rose-Hulman   Earlham   12:00 PM
Tue., Apr. 21 Mount St. Joseph   Transylvania   2:30 PM
  @Whitaker Bank Ballpark
  Franklin   Hanover   4:00 PM
  Bluffton   Earlham   4:15 PM
  Manchester   Defiance   4:15 PM
  Anderson   Rose-Hulman   6:00 PM
Wed., Apr. 22 Transylvania   Spalding (Ky.)   7:05 PM
Thu., Apr. 23 Mount St. Joseph   Franklin   6:00 PM
Fri., Apr. 24 Transylvania   Anderson   4:00 PM
  Earlham   Defiance   4:15 PM
  Hanover   Manchester   4:15 PM
Sat., Apr. 25 Rose-Hulman   Bluffton   12:00 PM
  Mount St. Joseph   Franklin   12:00 PM
  Transylvania   Anderson   12:00 PM
  Earlham   Defiance   12:00 PM
  Hanover   Manchester   12:00 PM
  Rose-Hulman   Bluffton   3:00 PM
  Mount St. Joseph   Franklin   3:30 PM
  Transylvania   Anderson   3:30 PM
  Earlham   Defiance   3:30 PM
  Hanover   Manchester   3:30 PM
Sun., Apr. 26 Rose-Hulman   Bluffton   12:00 PM
Tue., Apr. 28 Hanover   Franklin   4:00 PM
  Earlham   Bluffton   4:00 PM
  Rose-Hulman   Anderson   4:15 PM
  Manchester   Defiance   4:15 PM
  Transylvania   Mount St. Joseph   6:00 PM
  @Midland Field
 
May
Fri., May. 01 Bluffton   Transylvania   4:00 PM
  Hanover   Earlham   4:00 PM
  Franklin   Manchester   4:15 PM
  Defiance   Anderson   4:15 PM
Sat., May. 02 Bluffton   Transylvania   12:00 PM
  Franklin   Manchester   12:00 PM
  Defiance   Anderson   12:00 PM
  Hanover   Earlham   12:00 PM
  Rose-Hulman   Mount St. Joseph   2:00 PM
  Batavia, Ohio - Midland Field
  Franklin   Manchester   3:00 PM
  Bluffton   Transylvania   3:30 PM
  Defiance   Anderson   3:30 PM
  Hanover   Earlham   3:30 PM
  Rose-Hulman   Mount St. Joseph   5:00 PM
  Batavia, Ohio - Midland Field
Sun., May. 03 Rose-Hulman   Mount St. Joseph   12:00 PM
  Batavia, Ohio - Midland Field