2006 Baseball Schedule/Results

Date Game Time
Feb. 23 DePauw at Anderson - Game 1 Anderson, 1-0
  DePauw at Anderson - Game 2 DePauw, 5-3
     
Feb. 25 LaRoche at Transylvania - Game 1 Transylvania, 6-4
  LaRoche at Transylvania - Game 2 Transylvania, 6-3
  Franklin vs. Rose Hulman (at Port Charlotte, Fla.) Franklin, 11-6
     
Feb. 26 Transylvania at DePauw - Game 1 Transylvania, 6-3
  Transylvania at DePauw - Game 2 DePauw, 6-3
  Franklin vs. St. John's (DH) (at Port Charlotte, Fla.) Franklin, 8-4
  Franklin vs. St. John's (DH) (at Port Charlotte, Fla.) Franklin, 4-1
  Hanover vs. Augustana (at Port Charlotte, Fla.) Augustana, 6-3
     
Feb. 27 Franklin vs. Concordia (Minn.) (at Port Charlotte, Fla.) Franklin, 7-6
  Hanover vs. Catholic (1) (at Port Charlotte, Fla.) Hanover, 8-0
  Hanover vs. Catholic (2) (at Port Charlotte, Fla.) Hanover, 10-9
     
Feb. 28 Anderson at Butler Butler, 6-3
     
Mar. 1 Transylvania at Maryville - Game 1 Maryville, 9-2
  Transylvania at Maryville - Game 1 Transylvania, 8-7
  Hanover vs. St. John's (1) (at Port Charlotte, Fla.) St. John's, 12-0
  Hanover vs. St. John's (2) (at Port Charlotte, Fla.) Hanover, 6-5 (13)
     
Mar. 2 Manchester vs. Grove City (at Clearwater, Fla.) Grove City, 7-5
  Hanover vs. Milwaukee SOE (1) (at Port Charlotte, Fla.) Hanover, 10-4
  Hanover vs. Milwaukee SOE (2) (at Port Charlotte, Fla.) Hanover, 10-8 (9)
     
Mar. 3 Manchester vs. Cornell (at Clearwater, Fla.) Manchester, 10-2
     
Mar. 4 North Park at Franklin (Game 1) Franklin, 10-4
  North Park at Franklin (Game 2) North Park, 7-4
  Mt. St. Joseph at Berea (Game 1) Mt. St. Joseph, 8-3
  Mt. St. Joseph at Berea (Game 2) Mt. St. Joseph, 7-2
  Manchester vs. Alderson Broaddus (at Clearwater, Fla.) (1) Alderson, 10-3
  Manchester vs. Alderson Broaddus (at Clearwater, Fla.) (2) Manchester, 4-2
     
Mar. 5 Benedictine at Franklin Franklin, 16-2
  Mt. St. Joseph at DePauw Mt. St. Joseph, 5-3
  Bluffton vs. Worcester Poly (at Ft. Myers, Fla.) WPI, 18-11
  Manchester vs. Husson (at Clearwater, Fla.) Manchester, 8-2
     
Mar. 6 Bluffton vs. Olivet (Game 1) (at Ft. Myers, Fla.) Olivet, 15-5
  Bluffton vs. Olivet (Game 2) (at Ft. Myers, Fla.) Bluffton, 9-5
     
Mar. 7 Centre at Hanover Hanover, 7-4
  Bluffton vs. New Jersey City (1) (at Ft. Myers, Fla.) New Jersey, 10-6
  Bluffton vs. New Jersey City (2) (at Ft. Myers, Fla.) Bluffton, 4-0
  Mt. St. Joseph at Earlham Mt. St. Joseph, 7-1
     
Mar. 8 Transylvania at Centre Centre, 15-14 (10)
     
Mar. 9 Bluffton vs. Worcester Poly (at Ft. Myers, Fla.) Bluffton, 17-3
     
Mar. 10 Bluffton vs. John Carroll (at Ft. Myers, Fla.) John Carroll, 8-3
  Bluffton vs. Coast Guard (at Ft. Myers, Fla.) Coast Guard, 15-11
  Defiance at Centre Centre, 8-3
     
Mar. 11 Bluffton vs. Muskingum (at Ft. Myers, Fla.) Bluffton, 4-2
  Mt. St. Joseph vs. Colby-Sawyer (1) (at Tampa, Fla.) Mt. St. Joseph, 19-7
  Mt. St. Joseph vs. Colby-Sawyer (1) (at Tampa, Fla.) Colby-Sawyer, 10-1
  Elmhurst at Franklin (DH) cancelled
  Defiance at Alice Lloyd Defiance, 6-4
  DePauw at Hanover (DH) cancelled
  Manchester vs. Illinois Wesleyan (at Rose-Hulman) Manchester, 9-7
  Manchester at Rose-Hulman Rose-Hulman, 8-6
  Transylvania vs. Dickinson (Pa.) (at Tampa Bay, Fla.) Transylvania, 20-7
     
Mar. 12 Mt. St. Joseph vs. Rensselaer (at Tampa, Fla.) Mt. St. Joseph, 25-16
  Elmhurst at Franklin cancelled
  DePauw at Manchester Manchester, 3-1
  Anderson vs. Carthage (at Port Charlotte, Fla.) (Game 1) Anderson, 3-1
  Anderson vs. Carthage (at Port Charlotte, Fla.) (Game 2) Carthage, 4-3
  Transylvania vs. Rhode Island College (1) (at Tampa Bay, Fla.) Transylvania, 15-6
  Transylvania vs. Rhode Island College (2) (at Tampa Bay, Fla.) Rhode Island, 4-0
  Adrian at Hanover (DH) cancelled
     
Mar. 13 Anderson vs. Greenville (at Port Charlotte, Fla.) (1) Anderson, 10-9
  Anderson vs. Greenville (at Port Charlotte, Fla.) (2) Anderson, 18-6
  Mt. St. Joseph vs. Drew (at Tampa, Fla.) Mt. St. Joseph, 10-2
  Transylvania vs. Rensselear Poly (at Tampa Bay, Fla.) Transylvania, 8-7
  Defiance vs. St. Joseph's (1) (at Tampa, Fla.) St. Joseph's, 15-5
  Defiance vs. St. Joseph's (2) (at Tampa, Fla.) St. Joseph's, 5-3
     
Mar. 14 Mt. St. Joseph vs. Rhode Island (at Tampa, Fla.) Mt. St. Joseph, 9-6
  Hanover at Thomas More Postponed
  Defiance vs. Dickinson (at St. Petersburg, Fla.) Dickinson, 5-3
     
Mar. 15 Defiance vs. Salem State (at St. Petersburg, Fla.) (2) Salem St., 10-8
  Defiance vs. Salem State (at St. Petersburg, Fla.) (1) Defiance, 3-0
  Manchester at Indiana Wesleyan Manchester, 11-5
  Transylvania vs. St. Mary's (Md.) (at Tampa Bay, Fla.) Transylvania, 18-12
  Anderson vs. Suffolk (at Port Charlotte, Fla.) Anderson, 13-7
  Capital at Bluffton cancelled
     
Mar. 16 Defiance vs. Rensselaer Polytech (at Tampa, Fla.) RPI, 6-3
  Anderson vs. Westfield St. (at Port Charlotte, Fla.) (1) Westfield, 5-3
  Anderson vs. Westfield St. (at Port Charlotte, Fla.) (2) Westfield, 5-4
  Mt. St. Joseph vs. Webster (1) (at Tampa, Fla.) Webster, 7-1
  Mt. St. Joseph vs. Webster (2) (at Tampa, Fla.) Webster, 6-0
  Transylvania vs. Husson (at Tampa Bay, Fla.) Transylvania, 13-4
     
Mar. 17 Mt. St. Joseph vs. Dickinson (at Tampa, Fla.) Mt. St. Joseph, 9-3
  Anderson vs. Wisc.-Oshkosh (at Port Charlotte, Fla.) (1) Wisc.-Oshkosh, 8-2
  Anderson vs. Wisc.-Oshkosh (at Port Charlotte, Fla.) (2) Wisc.-Oshkosh, 12-3
  Adrian at Franklin Franklin, 10-0
  Defiance vs. Daniel Webster (at Orlando, Fla.) (1) Defiance, 9-4
  Defiance vs. Daniel Webster (at Orlando, Fla.) (2) Defiance, 12-2
     
Mar. 18 Adrian at Franklin (Game 1) Franklin, 15-8
  Adrian at Franklin (Game 2) Adrian, 5-0
  Manchester at Tri-State Manchester, 15-7
  Bluffton at Thomas More (Game 1) Thomas More, 6-0
  Bluffton at Thomas More (Game 2) Thomas More, 11-2
     
Mar. 19 Concordia (Ill.) at Franklin Franklin, 13-8
  Aurora at Manchester Manchester, 8-3
  Lake Erie at Mt. St. Joseph (Game 1) Mt. St. Joseph, 11-6
  Lake Erie at Mt. St. Joseph (Game 2) Mt. St. Joseph, 9-1
  Elmhurst at Hanover (Game 1) Elmhurst, 8-2
  Elmhurst at Hanover (Game 2) Hanover, 3-2
     
Mar. 21 Manchester at Goshen (DH) postponed
  Anderson at Taylor postponed
  Bluffton at Tiffin postponed
  Wilmington at Defiance postponed
  Huntington at Hanover postponed
  Thomas More at Transylvania postponed
     
Mar. 22 Manchester at Indiana Tech Manchester, 9-1
  Bluffton at Tiffin cancelled
     
Mar. 22 Manchester at Spalding Manchester, 11-3
     
Mar. 24 Defiance at Hanover Defiance, 8-4
  Manchester at Transylvania Manchester, 9-0
     
Mar. 25 Manchester at Transylvania (Game 1) Manchester, 24-3
  Manchester at Transylvania (Game 2) Manchester, 6-2
  Anderson at Mt. St. Joseph Mt. St. Joseph, 6-4
  Bluffton at Franklin (Game 1) Bluffton, 6-4
  Bluffton at Franklin (Game 2) Bluffton, 3-2
  Defiance at Hanover (Game 1) Hanover, 3-2
  Defiance at Hanover (Game 2) Hanover, 6-4
     
Mar. 26 Bluffton at Franklin Bluffton, 7-6
  Anderson at Mt. St. Joseph (Game 1) Anderson, 8-5
  Anderson at Mt. St. Joseph (Game 2) Anderson, 5-4
     
Mar. 28 Grace at Manchester (Game 1) Manchester, 8-5
  Grace at Manchester (Game 2) Grace, 5-1
  Defiance at Heidelberg Heidelberg, 10-7
  Wabash at Franklin (Game 1) Wabash, 8-2
  Wabash at Franklin (Game 2) Franklin, 3-2
  Anderson at Indiana Wesleyan Anderson, 4-2
  Huntington at Hanover Huntington, 11-9
     
Mar. 29 Wilmington at Bluffton Wilmington, 19-9
  Hanover at Earlham Hanover, 8-2
  Capital at Mt. St. Joseph Mt. St. Joseph, 5-4
     
Mar. 30 Huntington at Anderson Huntington, 11-6
     
Mar. 31 Anderson at Defiance Defiance, 10-4
  Bluffton at Manchester Manchester, 19-7
     
Apr. 1

Defiance at Anderson (Game 1)

Anderson, 10-4
  Defiance at Anderson (Game 2) Anderson, 4-3
  Franklin at Transylvania (Game 1) Transylvania, 10-5
  Franklin at Transylvania (Game 2) Transylvania, 9-8
  Manchester at Bluffton (Game 1) Manchester, 7-4
  Manchester at Bluffton (Game 2) Manchester, 6-4
  Mt. St. Joseph at Hanover Mt. St. Joseph, 8-2
     
Apr. 2 Hanover at Mt. St. Joseph (Game 1) Mt. St. Joseph, 8-2
  Hanover at Mt. St. Joseph (Game 2) Hanover, 7-2
  St. Francis at Defiance Defiance, 1-0
  Transylvania at Franklin Franklin, 8-2
     
Apr. 4 Anderson at Thomas More (DH) Thomas More, 10-4
  Wilmington at Hanover Hanover, 8-7
  Mt. St. Joseph at Marian cancelled
  Defiance at Wittenberg Wittenberg, 5-4
     
Apr. 5 Franklin at DePauw DePauw, 12-9
  Bluffton at Cedarville Bluffton, 12-10
     
Apr. 6 Transylvania at Otterbein Otterbein, 3-0
  Franklin at Earlham Earlham, 10-9
     
Apr. 7 Transylvania at Defiance Defiance, 10-4
     
Apr. 8 Hanover at Bluffton (Game 1) Hanover, 1-0
  Hanover at Bluffton (Game 2) Bluffton, 5-4 (9)
  Transylvania at Defiance (Game 1) Transylvania, 5-4
  Transylvania at Defiance (Game 2) Defiance, 3-1
  Mt. St. Joseph at Manchester (Game 1) Manchester, 1-0
  Mt. St. Joseph at Manchester (Game 2) Manchester, 11-0
  Franklin at Anderson (Game 1) Anderson, 5-4
  Franklin at Anderson (Game 2) Franklin, 9-1
     
Apr. 9 Hanover at Bluffton Bluffton, 9-4
  Mt. St. Joseph at Manchester Manchester, 14-1
  Anderson at Franklin Anderson, 6-3 (10)
  Ohio Northern at Defiance (Game 1) Defiance, 6-5
  Ohio Northern at Defiance (Game 2) Defiance, 5-4 (9)
     
Apr. 11 Hanover at IU-Southeast IU-SE, 12-10
  Transylvania at Thomas More Thomas More, 17-4
     
Apr. 12 Ohio Northern at Bluffton (Game 1) Bluffton, 18-17
  Ohio Northern at Bluffton (Game 2) Bluffton, 18-17
  Heidelberg at Defiance Heidelberg, 26-13
  Rose-Hulman at Transylvania Rose-Hulman, 15-11
  Manchester at Notre Dame Notre Dame, 8-2
  Anderson vs. DePauw (at Victory Field) Anderson, 2-1
  Centre at Mt. St. Joseph Mt. St. Joseph, 10-3
     
Apr. 13 Franklin at DePauw DePauw, 24-19
     
Apr. 14 Bluffton at Anderson (Game 1) Bluffton, 8-6
  Bluffton at Anderson (Game 2) Anderson, 13-3
  Defiance at Manchester (Game 1) Manchester, 7-6
  Defiance at Manchester (Game 2) Manchester, 2-0
  Hanover at Transylvania Transylvania, 8-1
  Franklin at Mt. St. Joseph Franklin, 8-7
     
Apr. 15 Anderson at Bluffton Anderson, 7-6
  Manchester at Defiance Manchester, 9-3
  Mt. St. Joseph at Franklin (Game 1) Franklin, 6-3
  Mt. St. Joseph at Franklin (Game 2) Franklin, 8-7 (12)
  Transylvania at Hanover (Game 1) Transylvania, 7-0
  Transylvania at Hanover (Game 2) Hanover, 3-2 (10)
     
Apr. 17 Ohio Northern at Mt. St. Joseph postponed
     
Apr. 18 DePauw at Franklin Franklin, 13-8
  Grace at Defiance Defiance, 8-1
  Anderson at Rose-Hulman Rose-Hulman, 7-3
  Bluffton at Earlham (Game 1) Earlham, 6-4
  Bluffton at Earlham (Game 2) Earlham, 10-9 (9)
     
Apr. 19 Alice Lloyd at Mt. St. Joseph Mt. St. Joseph, 4-3
     
Apr. 21 Manchester at Franklin Manchester, 6-4 (10)
  Defiance at Mt. St. Joseph Mt. St. Joseph, 9-2
     
Apr. 22 Bluffton at Transylvania (Game 1) Bluffton, 8-4
  Bluffton at Transylvania (Game 2) Transylvania, 8-1
  Defiance at Mt. St. Joseph (Game 1) Mt. St. Joseph, 7-6
  Defiance at Mt. St. Joseph (Game 2) Mt. St. Joseph, 9-6
  Manchester at Franklin (Game 1) Franklin, 13-9
  Manchester at Franklin (Game 2) Manchester, 9-8
  Anderson at Hanover (Game 1) Hanover, 2-0
  Anderson at Hanover (Game 2) Anderson, 3-0
     
Apr. 23 Bluffton at Transylvania Transylvania, 11-10 (10)
  Anderson at Hanover Hanover, 9-3
  Ohio Northern at Manchester Manchester, 16-13
     
Apr. 25 Wilmington at Mt. St. Joseph cancelled
  St. Francis at Bluffton (DH) cancelled
  Defiance at Ohio Northern postponed
  Manchester at Huntington cancelled
  Transylvania at Denison (Game 1) Denison, 4-2
  Transylvania at Denison (Game 2) Denison, 4-3 (11)
     
Apr. 26 Franklin vs. Wabash (at Victory Field) Franklin, 8-4
     
Apr. 27 Hanover at IU-Southeast (Game 1) IU-SE, 5-4
  Hanover at IU-Southeast (Game 2) Hanover, 10-1
     
Apr. 28 Hanover at Manchester Hanover, 6-5
  Transylvania at Anderson Transylvania, 10-8 (12)
  Mt. St. Joseph at Bluffton Bluffton, 13-12
  Franklin at Defiance Defiance, 6-5
     
Apr. 29 Transylvania at Anderson (Game 1) Transylvania, 4-3
  Transylvania at Anderson (Game 2) Anderson, 5-0
  Mt. St. Joseph at Bluffton (Game 1) Mt. St. Joseph, 4-2
  Mt. St. Joseph at Bluffton (Game 2) Mt. St. Joseph, 6-4
  Franklin at Defiance (Game 1) Franklin, 4-1
  Franklin at Defiance (Game 2) Defiance, 3-0
  Hanover at Manchester (Game 1) Manchester, 6-3
  Hanover at Manchester (Game 2) Manchester, 8-5
     
Apr. 30 Wilmington at Franklin postponed
  Defiance at IPFW cancelled
     
May 1 Wilmington at Mt. St. Joseph Mt. St. Joseph, 5-1
     
May 2 Hanover at Rose-Hulman DePauw, 4-3
     
May 3 Mt. St. Joseph at Otterbein Otterbein, 4-3
  Centre at Transylvania (at Applebee's Park) Transylvania, 14-9
     
May 4 Defiance at Ohio Northern Ohio Northern, 10-2
  Wilmington at Franklin cancelled
     
May 5 Anderson at Manchester (Game 1) Manchester, 5-0
  Anderson at Manchester (Game 2) Manchester, 6-4
  Hanover at Franklin Franklin, 10-4
  Defiance at Bluffton Bluffton, 4-3
  Transylvania at Mt. St. Joseph Transylvania, 13-5
     
May 6 Manchester at Anderson Manchester, 8-3
  Bluffton at Defiance (Game 1) Bluffton, 3-2
  Bluffton at Defiance (Game 2) Defiance, 7-1
  Franklin at Hanover (Game 1) Franklin, 2-0
  Franklin at Hanover (Game 2) Hanover, 6-4
  Mt. St. Joseph at Transylvania (Game 1) Mt. St. Joseph, 6-4
  Mt. St. Joseph at Transylvania (Game 2) Mt. St. Joseph, 4-0
     
May 11-13 HCAC Championship (at Manchester)

Draw/Results

Tournament Website
     
May 17-21 NCAA Mid-East Regional (at Rose-Hulman) Tournament Website
May 17 #4 Manchester vs. #5 Adrian Manchester, 10-5
May 18 #4 Manchester vs. #1 Wooster Manchester, 5-4
May 19 #4 Manchester vs. #3 Marietta Marietta, 10-9
  #4 Manchester vs. #2 Otterbein Otterbein, 13-7
     
May 17-21 NCAA Central Regional (at Washington - St. Louis) Tournament Website
May 17 #6 Mt. St. Joseph vs. #1 Carthage Mt. St. Joseph, 7-6
May 18 #6 Mt. St. Joseph vs. #3 Washington (Mo.) Mt. St. Joseph, 7-6
May 19 #6 Mt. St. Joseph vs. #2 Millsaps Millsaps, 13-5
  #6 Mt. St. Joseph vs. #4 Aurora Aurora, 11-10