2019-20 HCAC Men's Basketball Schedule

Fri., November 08
Transylvania
Wilmington (Ohio)
12:00 PM
@ Cincinnati, Ohio (Mount St. Joseph)
Ohio Northern
Mount St. Joseph
8:00 PM
Sat., November 09
Wilmington (Ohio)
Mount St. Joseph
1:00 PM
Franklin
Otterbein
3:00 PM
Ohio Northern
Transylvania
3:00 PM
@ Cincinnati, Ohio
Earlham
Adrian
4:00 PM
Westminster (Pa.)
Defiance
5:00 PM
Tue., November 12
Hanover
Spalding
7:00 PM
Oberlin
Manchester
7:00 PM
Franklin
DePauw
7:00 PM
Oakland City
Rose-Hulman
7:30 PM
Wed., November 13
Denison
Earlham
7:00 PM
Fri., November 15
Spalding
Defiance
5:00 PM
45th Annual Purple & Gold Tournament
Emory & Henry
Transylvania
5:00 PM
Franklin
Wis.-River Falls
6:30 PM
@ Lee Pfund Classic - Wheaton, Ill.
Rose-Hulman
DePauw
7:00 PM
Adrian
Anderson
7:30 PM
Bluffton
Westminster (Pa.)
8:00 PM
Buzz Ridl Classic @ Westminster College
Kalamazoo
Manchester
9:00 PM
Sat., November 16
Franklin
TBA
TBA
@ Lee Pfund Tournament - Wheaton, Ill.
Kalamazoo
Anderson
3:00 PM
Bluffton
Thiel
4:00 PM
Buzz Ridl Classic @ Westminster College
TBA
Defiance
5:00 PM
45th Annual Purple & Gold Tournament
Adrian
Manchester
7:00 PM
Tue., November 19
Boyce
Hanover
7:00 PM
Earlham
Wabash
7:00 PM
Wed., November 20
Centre
Transylvania
6:00 PM
Spalding
Franklin
7:30 PM
Calvin
Anderson
7:30 PM
Bluffton
Kalamazoo
7:30 PM
Fri., November 22
TBA
Webster Classic @ Webster Groves, Mo.
Akron-Wayne
Defiance
5:30 PM
@ Crestview Hills, Ky.
Rose-Hulman
Aurora
6:00 PM
Earlham
Albion
7:00 PM
Westminster (Mo.)
Hanover
7:00 PM
@ @ Webster (MO)
Sat., November 23
Rose-Hulman
Carthage / Finlandia
TBA
TBA
Webster Classic @ Webster Groves, Mo.
Kent State - Tuscarawas
Defiance
1:00 PM
Thomas More Jim Connor Classic @ Crestview Hills, Ky.
Westminster (Mo.)
Manchester
2:00 PM
Webster Classic @ St. Louis, Mo.
Heidelberg
Bluffton
3:00 PM
Mount St. Joseph
Wittenberg
3:00 PM
Anderson
Hope
3:00 PM
Webster
Hanover
4:00 PM
@ @ Webster (MO)
Mon., November 25
Earlham
Wilmington (Ohio)
7:00 PM
Rose-Hulman
North Central (Ill.)
8:00 PM
Tue., November 26
Centre
Franklin
7:30 PM
Wed., November 27
Bluffton
Hiram
7:00 PM
Ill. Wesleyan
Anderson
7:00 PM
Sat., November 30
Mount St. Joseph
Wash. & Jeff.
3:00 PM
Sun., December 01
Rose-Hulman
Albion
3:00 PM
Wed., December 04
Anderson
Trine
7:00 PM
7:30 PM
Sat., December 07
Tue., December 10
Oberlin
Defiance
7:30 PM
Sat., December 14
Mon., December 16
Capital
Manchester
6:00 PM
Wabash
Rose-Hulman
7:30 PM
Tue., December 17
Marietta
Transylvania
1:00 PM
Kalamazoo
Earlham
1:00 PM
Boyce
Franklin
6:00 PM
Wed., December 18
1:00 PM
Don Lane Classic - Consolation/Championship rds (1/3 PM)
Hanover
Wittenberg
3:00 PM
Sat., December 21
DePauw
Earlham
2:00 PM
Manchester
Ohio Northern
2:00 PM
Anderson
Olivet
3:00 PM
Sat., December 28
Mount St. Joseph
Purdue Fort Wayne
TBA
Otterbein
Bluffton
7:00 PM
McDonald's of Bluffton Holiday Classic
Sun., December 29
Baldwin Wallace
Bluffton
7:00 PM
McDonald's of Bluffton Holiday Classic
Mon., December 30
Dubuque
Hanover
6:00 PM
@ @ Wheaton (IL)
Defiance
Heidelberg
7:30 PM
Fri., January 03
Sat., January 04
3:00 PM
Wed., January 08
7:30 PM
John Mutchner Cup Game
Sat., January 11
2:00 PM
3:00 PM
Wed., January 15
7:30 PM
Sat., January 18
2:00 PM
4:00 PM
Wed., January 22
7:30 PM
Sat., January 25
3:00 PM
Wed., January 29
7:30 PM
Sat., February 01
3:00 PM
4:00 PM
Wed., February 05
Sat., February 08
4:00 PM
4:00 PM
Wed., February 12
7:30 PM
Sat., February 15
1:00 PM
Wed., February 19
Sat., February 22
Tue., February 25
TBA
Feb. 25, 29-Mar.1 (site TBD)