Fri., November 09
Mount Union 66
Transylvania 74
Final
Mount Union
66
Transylvania
74
Final 1 2 T
Mount Union (0-1) 40 26 66
Transylvania (1-0) 36 38 74
Otterbein 77
Franklin 84
Final
Otterbein
77
Franklin
84
Final 1 2 T
Otterbein (0-1) 37 40 77
Franklin (1-0) 45 39 84
Sat., November 10
Defiance 82
Adrian 94
Final
Defiance
82
Adrian
94
Final 1 2 T
Defiance (0-1) 35 47 82
Adrian (1-0) 46 48 94
Sun., November 11
Albion 66
Earlham 63
Final
Albion
66
Earlham
63
Final 1 2 T
Albion (1-1) 33 33 66
Earlham (0-1) 32 31 63
Mon., November 12
Mount St. Joseph 65
Wilmington (Ohio) 86
Final
Mount St. Joseph
65
Wilmington (Ohio)
86
Final 1 2 T
Mount St. Joseph (0-1) 27 38 65
Wilmington (Ohio) (1-0) 45 41 86
Defiance 61
Ohio Northern 99
Defiance
61
Ohio Northern
99
Final 1 2 T
Defiance 28 33 61
Ohio Northern 50 49 99
Tue., November 13
Transylvania 73
Emory & Henry 95
Final
Transylvania
73
Emory & Henry
95
Final 1 2 T
Transylvania 28 45 73
Emory & Henry 49 46 95
Manchester 65
Purdue Fort Wayne 111
Final
Manchester
65
Purdue Fort Wayne
111
Final 1 2 T
Manchester (0-1) 37 28 65
Purdue Fort Wayne (2-2) 47 64 111
Spalding 55
Hanover 78
Final
Spalding
55
Hanover
78
Final 1 2 T
Spalding (0-1) 20 35 55
Hanover (1-0) 39 39 78
DePauw 85
Franklin 67
Final
DePauw
85
Franklin
67
Final 1 2 T
DePauw (1-0) 48 37 85
Franklin (1-1) 35 32 67
Wis.-Whitewater 98
Anderson 82
Final
Wis.-Whitewater
98
Anderson
82
Final 1 2 T
Wis.-Whitewater (1-0) 47 51 98
Anderson (0-1) 45 37 82
Wed., November 14
Wabash 79
Earlham 64
Final
Wabash
79
Earlham
64
Final 1 2 T
Wabash (1-0) 34 45 79
Earlham (0-2) 40 24 64
Fri., November 16
Bluffton 63
Chatham 67
Final
@ Meadville, Pa.
Bluffton
63
Chatham
67
Final 1 2 T
Bluffton (0-1) 33 30 63
Chatham (3-0) 30 37 67
Akron-Wayne 67
Hanover 104
Final
Jim Connor Classic @ Connor Convocation Center
Akron-Wayne
67
Hanover
104
Final 1 2 T
Akron-Wayne (2-1) 34 33 67
Hanover (1-0) 56 48 104
Anderson 64
Adrian 76
Final
Anderson
64
Adrian
76
Final 1 2 T
Anderson (0-1, 0-0 HCAC) 32 32 64
Adrian (1-0, 0-0 MIAA) 36 40 76
Manchester 79
Kalamazoo 102
Final
Manchester
79
Kalamazoo
102
Final 1 2 T
Manchester (0-2) 32 47 79
Kalamazoo (2-0) 48 54 102
Defiance 60
Westminster (Pa.) 67
Final
Defiance
60
Westminster (Pa.)
67
Final 1 2 T
Defiance (0-3) 28 32 60
Westminster (Pa.) (1-0) 25 42 67
Sat., November 17
Kent State - Tuscarawas 47
Hanover 85
Final
Jim Connor Classic @ Crestview Hills, Ky. - Connor Center
Kent State - Tuscarawas
47
Hanover
85
Final 1 2 T
Kent State - Tuscarawas (1-6) 22 25 47
Hanover (3-0) 29 56 85
Thiel 66
Defiance 48
Final
@ New Wilmington, Pa.-Buzz Ridl Gymnasium
Thiel
66
Defiance
48
Final 1 2 T
Thiel (1-2) 29 37 66
Defiance (0-3) 17 31 48
LaGrange 72
Rose-Hulman 78
Final
@ Memphis, TN
LaGrange
72
Rose-Hulman
78
Final 1 2 T
LaGrange 39 33 72
Rose-Hulman (1-0) 41 37 78
Anderson 75
Kalamazoo 70
Final
Anderson
75
Kalamazoo
70
Final 1 2 T
Anderson (1-2) 32 43 75
Kalamazoo (2-1) 40 30 70
Pitt.-Greensburg 77
Bluffton 80
Final
@ Meadville, Pa.
Pitt.-Greensburg
77
Bluffton
80
Final 1 2 T
Pitt.-Greensburg (1-2) 37 40 77
Bluffton (1-1) 31 49 80
Manchester 86
Adrian 78
Final
Manchester
86
Adrian
78
Final 1 2 T
Manchester (0-2) 49 37 86
Adrian (2-0) 33 45 78
Mount St. Joseph 54
Wooster 84
Final
Wooster, Ohio
Mount St. Joseph
54
Wooster
84
Final 1 2 T
Mount St. Joseph (0-2) 27 27 54
Wooster (2-0) 50 34 84
Sun., November 18
Rose-Hulman 62
Louisiana Col. 74
Final
Rose-Hulman
62
Louisiana Col.
74
Final 1 2 T
Rose-Hulman (1-1) 34 28 62
Louisiana Col. (2-1) 37 37 74
Mon., November 19
Earlham 69
Kenyon 59
Final
Earlham
69
Kenyon
59
Final 1 2 T
Earlham (1-2) 29 40 69
Kenyon (0-4) 28 31 59
Franklin 87
Florida Col. 98
Final
Franklin
87
Florida Col.
98
Final 1 2 T
Franklin (1-2) 34 53 87
Florida Col. (5-2) 48 50 98
Transylvania 63
Centre 71
Final
Transylvania
63
Centre
71
Final 1 2 T
Transylvania (1-2) 27 36 63
Centre (2-0) 27 44 71
Tue., November 20
Wooster 57
Hanover 47
Final
Wooster
57
Hanover
47
Final 1 2 T
Wooster (3-0) 35 22 57
Hanover (3-1) 27 20 47
Franklin 83
Southeastern (Fla.) 95
Final
Franklin
83
Southeastern (Fla.)
95
Final 1 2 T
Franklin (1-2) 39 44 83
Southeastern (Fla.) (4-0) 46 49 95
Rose-Hulman 83
Fontbonne 57
Final
Rose-Hulman
83
Fontbonne
57
Final 1 2 T
Rose-Hulman (2-1, RHIT-M) 36 47 83
Fontbonne (2-2, FUMBB) 25 32 57
Wed., November 21
Trine 78
Anderson 72
Final
Trine
78
Anderson
72
Final 1 2 T
Trine (3-1) 41 37 78
Anderson (1-3) 28 44 72
Hiram 62
Bluffton 76
Final
Hiram
62
Bluffton
76
Final 1 2 T
Hiram (1-2) 41 21 62
Bluffton (2-1) 33 43 76
Sat., November 24
Transylvania 63
Hamilton 73
Final
@ Pittsburgh, Pa.
Transylvania
63
Hamilton
73
Final 1 2 T
Transylvania (1-3) 25 38 63
Hamilton (4-0) 37 36 73
Bluffton 79
Heidelberg 76
Final
Bluffton
79
Heidelberg
76
Final 1 2 T
Bluffton (3-1) 45 34 79
Heidelberg (0-3) 36 40 76
Manchester 84
Huntington University 103
Final
Manchester
84
Huntington University
103
Final 1 2 T
Manchester (1-2) 36 48 84
Huntington University (7-1) 57 46 103
Waynesburg 56
Mount St. Joseph 83
Final
MSJ Tip-Off Classic
Waynesburg
56
Mount St. Joseph
83
Final 1 2 T
Waynesburg (1-3) 30 26 56
Mount St. Joseph (1-2) 38 45 83
Sun., November 25
Transylvania 82
Frostburg St. 71
Final
Carnegie Mellon DoubleTree Invitational, Pittsburgh, Pa. @ Pittsburgh, Pa.
Transylvania
82
Frostburg St.
71
Final 1 2 T
Transylvania (2-3) 45 37 82
Frostburg St. (2-3) 26 45 71
Adrian 62
Earlham 54
Final
Adrian
62
Earlham
54
Final 1 2 T
Adrian (3-1) 27 35 62
Earlham (1-3) 26 28 54
Muskingum 92
Mount St. Joseph 69
Final
Muskingum
92
Mount St. Joseph
69
Final 1 2 T
Muskingum (2-1) 46 46 92
Mount St. Joseph (1-3) 32 37 69
Mon., November 26
Rose-Hulman 74
Wabash 77
Final
Rose-Hulman
74
Wabash
77
Final 1 2 T
Rose-Hulman (2-2) 40 34 74
Wabash (3-0) 40 37 77
Tue., November 27
Trine 92
Manchester 63
Final
Trine
92
Manchester
63
Final 1 2 T
Trine (4-1) 41 51 92
Manchester (1-3) 34 29 63
Franklin 71
Centre 80
Final
Franklin
71
Centre
80
Final 1 2 T
Franklin (1-4) 35 36 71
Centre (5-0) 32 48 80
Wed., November 28
Hanover 54
Ohio Wesleyan 57
Final
Hanover
54
Ohio Wesleyan
57
Final 1 2 T
Hanover (3-2) 30 24 54
Ohio Wesleyan (3-2) 29 28 57
DePauw 71
Rose-Hulman 67
Final
DePauw
71
Rose-Hulman
67
Final 1 2 T
DePauw (4-0) 29 42 71
Rose-Hulman (2-2) 37 30 67
Wilmington (Ohio) 85
Earlham 77
Final
Quaker Bowl Rivalry
Wilmington (Ohio)
85
Earlham
77
Final 1 2 T
Wilmington (Ohio) (3-1) 44 41 85
Earlham (1-4) 34 43 77
Kalamazoo 92
Bluffton 95
Final
Kalamazoo
92
Bluffton
95
Final 1 2 T
Kalamazoo (2-4) 47 45 92
Bluffton (4-1) 41 54 95
Anderson 54
Calvin 75
Anderson
54
Calvin
75
Final 1 2 T
Anderson (2-3) 23 31 54
Calvin (4-3) 39 36 75
Sat., December 01
Mount St. Joseph 71
Manchester 56
Final
Mount St. Joseph
71
Manchester
56
Final 1 2 T
Mount St. Joseph (2-3, 1-0) 32 39 71
Manchester (1-4, 0-1) 28 28 56
Earlham 68
Anderson 91
Final
Earlham
68
Anderson
91
Final 1 2 T
Earlham (1-5, 0-1 HCAC) 31 37 68
Anderson (2-4, 1-0 HCAC) 50 41 91
Rose-Hulman 76
Defiance 66
Final
Rose-Hulman
76
Defiance
66
Final 1 2 T
Rose-Hulman (3-3, 1-0) 38 38 76
Defiance (0-5, 0-1) 29 37 66
Franklin 58
Hanover 75
Final
Franklin
58
Hanover
75
Final 1 2 T
Franklin (1-5, 0-1) 36 22 58
Hanover (4-2, 1-0) 34 41 75
Bluffton 62
Transylvania 65
Final
Bluffton
62
Transylvania
65
Final 1 2 T
Bluffton (4-2, 0-1 HCAC) 36 26 62
Transylvania (3-3, 1-0 HCAC) 34 31 65
Wed., December 05
Anderson 70
Franklin 82
Final
Anderson
70
Franklin
82
Final 1 2 T
Anderson (2-5, 1-1) 20 50 70
Franklin (2-5, 1-1) 43 39 82
Bluffton 82
Earlham 80
Final - 2OT
Bluffton
82
Earlham
80
Final 1 2 OT 2OT T
Bluffton (5-2, 1-1 HCAC) 37 31 4 10 82
Earlham (1-6, 0-2 HCAC) 35 33 4 8 80
Manchester 76
Defiance 70
Final
Manchester
76
Defiance
70
Final 1 2 T
Manchester (2-4, 1-1) 27 49 76
Defiance (0-6, 0-2) 33 37 70
Rose-Hulman 70
Mount St. Joseph 55
Final
Rose-Hulman
70
Mount St. Joseph
55
Final 1 2 T
Rose-Hulman (4-3, 2-0) 40 30 70
Mount St. Joseph (2-4, 1-1) 24 31 55
Transylvania 70
Hanover 76
Final
Transylvania
70
Hanover
76
Final 1 2 T
Transylvania (3-4, 1-1) 26 44 70
Hanover (5-2, 2-0) 32 44 76
Sat., December 08
Defiance 57
Franklin 77
Defiance
57
Franklin
77
Final 1 2 T
Defiance (0-7, 0-3) 27 30 57
Franklin (3-5, 2-1) 37 40 77
Hanover 60
Bluffton 63
Final
Hanover
60
Bluffton
63
Final 1 2 T
Hanover (5-3, 2-1) 34 26 60
Bluffton (6-2, 2-1) 22 41 63
Anderson 65
Mount St. Joseph 60
Final
Harrington Center
Anderson
65
Mount St. Joseph
60
Final 1 2 T
Anderson (3-5, 2-1) 29 36 65
Mount St. Joseph (2-5, 1-2) 35 25 60
Transylvania 78
Rose-Hulman 75
Final
Transylvania
78
Rose-Hulman
75
Final 1 2 T
Transylvania (4-4, 2-1) 36 42 78
Rose-Hulman (4-4, 2-1) 40 35 75
Manchester 62
Earlham 86
Final
Manchester
62
Earlham
86
Final 1 2 T
Manchester (2-5, 1-2 HCAC) 35 27 62
Earlham (2-6, 1-2 HCAC) 39 47 86
Wed., December 12
Aquinas 77
Manchester 85
Final
Aquinas
77
Manchester
85
Final 1 2 T
Aquinas (2-10) 39 38 77
Manchester (3-5) 32 53 85
Thu., December 13
Boyce 67
Rose-Hulman 93
Final
Boyce
67
Rose-Hulman
93
Final 1 2 T
Boyce (0-10) 34 33 67
Rose-Hulman (5-4) 50 43 93
Sat., December 15
Anderson 18
Transylvania 25
1st - 09:39
Defiance 15
Hanover 15
1st - 12:49
Franklin
Bluffton
4:00 PM
Mount St. Joseph
Earlham
5:00 PM
Richmond, Ind.
Rose-Hulman
Manchester
Mon., December 17
Defiance
Spalding
4:00 PM
Wabash
Franklin
7:00 PM
Earlham
DePauw
7:00 PM
Elmhurst
Manchester
7:30 PM
Tue., December 18
Chicago
Transylvania
5:00 PM
Don Lane Classic
Mount St. Joseph
Calvin
5:30 PM
Great Lakes Invitational (Holland, Mich.) @ Hope College
Hanover
Whittier
8:00 PM
Wed., December 19
Boyce
Franklin
6:00 PM
Mount St. Joseph
Hope
7:30 PM
Great Lakes Invitational (Holland, Mich.)
Anderson
Ill. Wesleyan
8:00 PM
Hanover
Caltech
8:00 PM
Thu., December 20
Earlham
Kalamazoo
11:30 AM
Thomas More
Transylvania
5:00 PM
Don Lane Classic
Sat., December 22
Mount St. Joseph
Thomas More
1:00 PM
Bridge Shootout (Crestview Hills, Ky.)
Millikin
Rose-Hulman
3:00 PM
Fri., December 28
Geneva
Defiance
5:00 PM
Ohio Mid-Western
Bluffton
7:00 PM
Sat., December 29
TBA
Defiance
TBA
44th Annual Purple & Gold Tournament
TBD
Bluffton
Hope
Anderson
3:00 PM
Mon., December 31
Manchester
Thomas More
3:00 PM
Wed., January 02
Earlham
Transylvania
5:00 PM
Hanover
Rose-Hulman
7:30 PM
Franklin
Manchester
7:30 PM
Defiance
Anderson
7:30 PM
Mount St. Joseph
Bluffton
7:30 PM
Bluffton, Ohio
Sat., January 05
Hanover
Manchester
1:00 PM
Transylvania
Defiance
3:00 PM
Mount St. Joseph
Franklin
3:00 PM
Bluffton
Anderson
4:00 PM
Earlham
Rose-Hulman
4:00 PM
Wed., January 09
Transylvania
Mount St. Joseph
7:30 PM
Rose-Hulman
Franklin
7:30 PM
Hanover
Earlham
7:30 PM
Manchester
Anderson
7:30 PM
Bluffton
Defiance
8:00 PM
Sat., January 12
Rose-Hulman
Bluffton
1:00 PM
Defiance
Mount St. Joseph
2:00 PM
Anderson
Hanover
2:00 PM
Manchester
Transylvania
3:00 PM
Franklin
Earlham
3:00 PM
Wed., January 16
Mount St. Joseph
Hanover
7:30 PM
Bluffton
Manchester
7:30 PM
Franklin
Transylvania
7:30 PM
Anderson
Rose-Hulman
7:30 PM
Earlham
Defiance
7:30 PM
Sat., January 19
Defiance
Rose-Hulman
1:00 PM
Mount St. Joseph
Anderson
3:00 PM
Anderson, Ind.
Hanover
Franklin
4:00 PM
Earlham
Manchester
4:00 PM
Transylvania
Bluffton
4:00 PM
Wed., January 23
Franklin
Anderson
7:30 PM
Earlham
Bluffton
7:30 PM
Defiance
Manchester
7:30 PM
Hanover
Transylvania
7:30 PM
Mount St. Joseph
Rose-Hulman
7:30 PM
Terre Haute, Ind.
Sat., January 26
Bluffton
Hanover
2:00 PM
Coaches vs. Cancer
Anderson
Earlham
3:00 PM
Rose-Hulman
Transylvania
3:00 PM
Franklin
Defiance
4:00 PM
Manchester
Mount St. Joseph
5:00 PM
Harrington Center
Wed., January 30
Bluffton
Mount St. Joseph
7:30 PM
Harrington Center
Manchester
Franklin
7:30 PM
Rose-Hulman
Hanover
7:30 PM
Transylvania
Earlham
7:30 PM
Anderson
Defiance
7:30 PM
Sat., February 02
Transylvania
Manchester
1:00 PM
Earlham
Franklin
2:00 PM
Bluffton
Rose-Hulman
3:00 PM
Mount St. Joseph
Defiance
3:00 PM
Defiance, Ohio
Hanover
Anderson
4:00 PM
Wed., February 06
Anderson
Manchester
7:30 PM
Earlham
Hanover
7:30 PM
Mount St. Joseph
Transylvania
7:30 PM
Franklin
Rose-Hulman
7:30 PM
Defiance
Bluffton
8:00 PM
Sat., February 09
Anderson
Bluffton
2:00 PM
Alumni Day
Franklin
Mount St. Joseph
3:00 PM
Harrington Center
Defiance
Transylvania
3:00 PM
Manchester
Hanover
3:00 PM
Rose-Hulman
Earlham
4:00 PM
John Mutchner Cup Game
Wed., February 13
Transylvania
Franklin
7:30 PM
Manchester
Bluffton
7:30 PM
Senior Night
Rose-Hulman
Anderson
7:30 PM
Hanover
Mount St. Joseph
7:30 PM
Harrington Center
Defiance
Earlham
7:30 PM
Sat., February 16
Hanover
Defiance
3:00 PM
Earlham
Mount St. Joseph
3:00 PM
Harrington Center
Bluffton
Franklin
4:00 PM
Manchester
Rose-Hulman
4:00 PM
Transylvania
Anderson
4:00 PM
Tue., February 19
Mount St. Joseph
HCAC Tournament
TBA
HCAC Tournament
Transylvania
TBA
TBA
HCAC Tournament Opening Round
Fri., February 22
Mount St. Joseph
HCAC Tournament
TBA
HCAC Tournament
Transylvania
TBA
TBA
HCAC Tournament Semifinal
Sat., February 23
Mount St. Joseph
HCAC Tournament
TBA
HCAC Tournament
Transylvania
TBA
TBA
HCAC Tournament Championship
Fri., March 01
Transylvania
TBA
TBA
NCAA First Round
Sat., March 02
Transylvania
TBA
TBA
NCAA Second Round
Fri., March 08
Transylvania
TBA
TBA
NCAA Sectional
Sat., March 09
Transylvania
TBA
TBA
NCAA Sectional
Fri., March 15
Transylvania
TBA
TBA
NCAA Semifinal @ Fort Wayne, Ind.
Sat., March 16
Transylvania
TBA
TBA
NCAA Championship @ Fort Wayne, Ind.