2019 HCAC Men's Soccer Schedule/Results

Fri., August 30
Emory & Henry 0
Anderson 3
Final
Emory & Henry
0
Anderson
3
Final 1 2 T
Emory & Henry (0-1) 0 0 0
Anderson (1-0) 2 1 3
Bluffton 3
Olivet 4
Final - 2OT
Bluffton
3
Olivet
4
Final 1 2 OT 2OT T
Bluffton (0-1-0) 2 1 0 0 3
Olivet (1-0-0) 2 1 0 1 4
Trine 1
Earlham 0
Final
Trine
1
Earlham
0
Final 1 2 T
Trine (1-0-0) 0 1 1
Earlham (0-1-0) 0 0 0
Hiram 3
Defiance 2
Final
Purple & Gold Classic
Hiram
3
Defiance
2
Final 1 2 T
Hiram (1-0-0) 2 1 3
Defiance (0-1-0) 0 2 2
Centre 3
Hanover 2
Final
Centre
3
Hanover
2
Final 1 2 T
Centre (1-0-0) 0 3 3
Hanover (0-1-0) 1 1 2
Transylvania 4
Penn St.-Altoona 0
Final
Transylvania
4
Penn St.-Altoona
0
Final 1 2 T
Transylvania (1-0-0) 0 4 4
Penn St.-Altoona (0-1-0) 0 0 0
Wabash 1
Franklin 0
Final
Wabash
1
Franklin
0
Final 1 2 T
Wabash (1-0-0) 1 0 1
Franklin (0-1-0) 0 0 0
North Central (Ill.) 0
Rose-Hulman 1
Final
North Central (Ill.)
0
Rose-Hulman
1
Final 1 2 T
North Central (Ill.) (0-1) 0 0 0
Rose-Hulman (1-0) 1 0 1
Sat., August 31
Trine 2
Anderson 0
Final
Trine
2
Anderson
0
Final 1 2 T
Trine (2-0) 0 2 2
Anderson (1-1) 0 0 0
Emory & Henry 2
Earlham 2
Final - 2OT
Emory & Henry
2
Earlham
2
Final 1 2 OT 2OT T
Emory & Henry (0-1-0, 0-1-1) 1 1 0 0 2
Earlham (0-1-0, 0-1-1) 1 1 0 0 2
Transylvania 2
Juniata 1
Final - OT
Transylvania
2
Juniata
1
Final 1 2 OT T
Transylvania (2-0-0) 1 0 1 2
Juniata (1-1-0) 0 1 0 1
Manchester 3
MacMurray 0
Final
Manchester
3
MacMurray
0
Final 1 2 T
Manchester (1-0-0, 0-0-0) 3 0 3
MacMurray (0-1-0, 0-0-0) 0 0 0
Hanover 3
Brescia 1
Final
Hanover
3
Brescia
1
Final 1 2 T
Hanover (1-1-0) 1 2 3
Brescia (0-4-0) 1 0 1
Sun., September 01
Edgewood 2
Defiance 1
Final - OT
Purple & Gold Classic
Edgewood
2
Defiance
1
Final 1 2 OT T
Edgewood (1-1-0) 1 0 1 2
Defiance (0-2-0) 1 0 0 1
Manchester 1
Illinois Col. 1
Final - 2OT
Manchester
1
Illinois Col.
1
Final 1 2 OT 2OT T
Manchester (1-0-1, 0-0-0) 0 1 0 0 1
Illinois Col. (0-1-1, 0-0-0) 1 0 0 0 1
Adrian 6
Franklin 2
Final
Adrian
6
Franklin
2
Final 1 2 T
Adrian (1-0-0) 4 2 6
Franklin (0-2-0) 1 1 2
Tue., September 03
Anderson 0
DePauw 11
Final
Anderson
0
DePauw
11
Final 1 2 T
Anderson (1-2) 0 0 0
DePauw (2-1) 5 6 11
Greenville 0
Rose-Hulman 1
Final
Greenville
0
Rose-Hulman
1
Final 1 2 T
Greenville (1-1) 0 0 0
Rose-Hulman (2-0) 1 0 1
Wilmington (Ohio) 5
Mount St. Joseph 0
Final
Wilmington (Ohio)
5
Mount St. Joseph
0
Final 1 2 T
Wilmington (Ohio) (1-0, 0-0) 2 3 5
Mount St. Joseph (0-0, 0-0) 0 0 0
Wed., September 04
Kalamazoo 7
Manchester 0
Final
Kalamazoo
7
Manchester
0
Final 1 2 T
Kalamazoo (2-1-0) 5 2 7
Manchester (1-1-1) 0 0 0
Great Lakes Christian 0
Bluffton 13
Final
Great Lakes Christian
0
Bluffton
13
Final 1 2 T
Great Lakes Christian (0-2-0) 0 0 0
Bluffton (1-1-0) 7 6 13
Defiance 2
Trine 0
Final
Defiance
2
Trine
0
Final 1 2 T
Defiance (1-2) 1 1 2
Trine (2-1) 0 0 0
Earlham 0
Wabash 3
Final
Earlham
0
Wabash
3
Final 1 2 T
Earlham (0-1-1, 0-0-0) 0 0 0
Wabash (1-0-0, 0-0-0) 2 1 3
Fri., September 06
D'Youville 1
Bluffton 2
Final
D'Youville
1
Bluffton
2
Final 1 2 T
D'Youville (2-1-0) 1 0 1
Bluffton (2-1-0) 1 1 2
Transylvania 1
Calvin 3
Final
@ Ada
Transylvania
1
Calvin
3
Final 1 2 T
Transylvania (2-0-0, 0-0-0) 0 1 1
Calvin (1-1-0, 0-0-0) 2 1 3
Rockford 5
Franklin 2
Final
Rockford
5
Franklin
2
Final 1 2 T
Rockford (2-2-0) 1 4 5
Franklin (0-3-0) 0 2 2
Sat., September 07
Rose-Hulman 2
Albion 1
Final - OT
Rose-Hulman
2
Albion
1
Final 1 2 OT T
Rose-Hulman (3-0) 0 1 1 2
Albion (0-3-1) 1 0 0 1
Shawnee St. 4
Bluffton 0
Final
Shawnee St.
4
Bluffton
0
Final 1 2 T
Shawnee St. (3-2-0) 0 4 4
Bluffton (2-2-0) 0 0 0
Olivet 2
Anderson 3
Final - OT
Olivet
2
Anderson
3
Final 1 2 OT T
Olivet (1-1) 2 0 0 2
Anderson (2-2) 1 1 1 3
Spalding 3
Manchester 0
Final
Spalding
3
Manchester
0
Final 1 2 T
Spalding (3-0-1) 1 2 3
Manchester (1-2-1) 0 0 0
Kalamazoo 1
Defiance 1
Final - 2OT
Kalamazoo
1
Defiance
1
Final 1 2 OT 2OT T
Kalamazoo (2-1-1) 0 1 0 0 1
Defiance (1-2-1) 0 1 0 0 1
Illinois Col. 0
Earlham 0
Final - 2OT
Illinois Col.
0
Earlham
0
Final 1 2 OT 2OT T
Illinois Col. (0-2-2) 0 0 0 0 0
Earlham (0-2-2) 0 0 0 0 0
Otterbein 1
Hanover 3
Final
Otterbein
1
Hanover
3
Final 1 2 T
Otterbein (2-2-0) 0 1 1
Hanover (3-1-0) 1 2 3
Hope 4
Transylvania 0
Final
Hope
4
Transylvania
0
Final 1 2 T
Hope (2-0-0, 0-0-0) 0 4 4
Transylvania (2-0-0, 0-0-0) 0 0 0
Ohio Christian 3
Mount St. Joseph 4
Final
Ohio Christian
3
Mount St. Joseph
4
Final 1 2 T
Ohio Christian (0-4-0, 0-0) 1 2 3
Mount St. Joseph (1-1-0) 2 2 4
Sun., September 08
Olivet 3
Manchester 4
Final - OT
Olivet
3
Manchester
4
Final 1 2 OT T
Olivet (1-2-0) 2 1 0 3
Manchester (2-2-1) 1 2 1 4
Spalding 3
Anderson 0
Final
Spalding
3
Anderson
0
Final 1 2 T
Spalding (4-0-1) 1 2 3
Anderson (2-3) 0 0 0
Illinois Col. 2
Franklin 0
Final
Illinois Col.
2
Franklin
0
Final 1 2 T
Illinois Col. (1-2-2) 1 1 2
Franklin (0-4-0) 0 0 0
Tue., September 10
Bluffton 1
UC Clermont 0
Final - 2OT
Bluffton
1
UC Clermont
0
Final 1 2 OT 2OT T
Bluffton (3-2-0) 0 0 0 1 1
UC Clermont (3-3-0) 0 0 0 0 0
DePauw 6
Franklin 0
Final
DePauw
6
Franklin
0
Final 1 2 T
DePauw (3-1-0) 3 3 6
Franklin (0-5-0) 0 0 0
Wed., September 11
Olivet 2
Defiance 1
Final
Olivet
2
Defiance
1
Final 1 2 T
Olivet (2-2-0) 2 0 2
Defiance (1-3-1) 0 1 1
Rose-Hulman 2
Wabash 0
Final
Rose-Hulman
2
Wabash
0
Final 1 2 T
Rose-Hulman (4-0-0, 0-0-0) 1 1 2
Wabash (3-2-0, 0-0-0) 0 0 0
Earlham 0
Wilmington (Ohio) 5
Final
Quaker Bowl Rivalry
Earlham
0
Wilmington (Ohio)
5
Final 1 2 T
Earlham (0-3-2) 0 0 0
Wilmington (Ohio) (4-1-0) 5 0 5
Mount St. Joseph 0
Wittenberg 6
Final
Mount St. Joseph
0
Wittenberg
6
Final 1 2 T
Mount St. Joseph (1-2-0) 0 0 0
Wittenberg (1-4-0) 3 3 6
Fri., September 13
Thomas More 2
Hanover 0
Final
Thomas More
2
Hanover
0
Final 1 2 T
Thomas More (4-2-0) 2 0 2
Hanover (2-3-0) 0 0 0
Bluffton 1
Wittenberg 2
Final
Bluffton
1
Wittenberg
2
Final 1 2 T
Bluffton (3-3-0) 0 1 1
Wittenberg (2-4-0) 1 1 2
Sat., September 14
DePauw 5
Manchester 1
Final
DePauw
5
Manchester
1
Final 1 2 T
DePauw (4-1-0) 2 3 5
Manchester (2-3-1) 1 0 1
Marietta 2
Anderson 3
Final
Marietta
2
Anderson
3
Final 1 2 T
Marietta (2-3) 0 2 2
Anderson (3-3) 0 3 3
UC Clermont 1
Mount St. Joseph 6
Final
UC Clermont
1
Mount St. Joseph
6
Final 1 2 T
UC Clermont (3-5-0) 1 0 1
Mount St. Joseph (3-2-0) 3 3 6
Earlham 0
Principia 2
Final
Earlham
0
Principia
2
Final 1 2 T
Earlham (0-1-2, 0-0-0) 0 0 0
Principia (3-0-0, 0-0-0) 0 2 2
Franklin 2
Finlandia 0
Final
Franklin
2
Finlandia
0
Final 1 2 T
Franklin (1-5) 0 2 2
Finlandia (1-4-1) 0 0 0
Transylvania 0
Otterbein 3
Final
Defiance 1
Mount Union 3
Final
Defiance
1
Mount Union
3
Final 1 2 T
Defiance (1-4-1, 0-0-0) 0 1 1
Mount Union (4-0-1, 0-0-0) 2 1 3
Millikin 1
Rose-Hulman 2
Final
Millikin
1
Rose-Hulman
2
Final 1 2 T
Millikin (3-2) 0 1 1
Rose-Hulman (5-0) 0 2 2
Sun., September 15
Franklin 2
Illinois Tech 1
Final
Franklin
2
Illinois Tech
1
Final 1 2 T
Franklin (3-5-0, 0-0-0) 1 1 2
Illinois Tech (2-4-0, 0-0-0) 0 1 1
Tue., September 17
Wabash 3
Anderson 0
Final
Wabash
3
Anderson
0
Final 1 2 T
Wabash (4-3) 1 2 3
Anderson (3-4) 0 0 0
Franklin 0
Spalding 5
Final
Franklin
0
Spalding
5
Final 1 2 T
Franklin (2-5-0) 0 0 0
Spalding (5-2-1) 1 4 5
Wed., September 18
Defiance 2
Alma 1
Final - OT
Defiance
2
Alma
1
Final 1 2 OT T
Defiance (2-4-1, 0-0-0) 0 1 1 2
Alma (2-4-0, 0-0-0) 0 1 0 1
Hanover 0
Ohio Northern 2
Final
Hanover
0
Ohio Northern
2
Final 1 2 T
Hanover (1-1-0, 0-0-0) 0 0 0
Ohio Northern (4-2-1, 0-0-0) 0 2 2
Mount St. Joseph 1
Muskingum 4
Final
Mount St. Joseph
1
Muskingum
4
Final 1 2 T
Mount St. Joseph (2-5-0) 0 1 1
Muskingum (6-0-0) 3 1 4
Rose-Hulman 1
DePauw 2
Final - 2OT
Rose-Hulman
1
DePauw
2
Final 1 2 OT 2OT T
Rose-Hulman (5-1-0, 0-0-0) 0 1 0 0 1
DePauw (5-1-0, 0-0-0) 0 1 0 1 2
Centre 1
Transylvania 0
Final
Centre
1
Transylvania
0
Final 1 2 T
Centre (5-2-1, 0-0) 1 0 1
Transylvania (2-4-0, 0-0) 0 0 0
Thu., September 19
Manchester
Huntington
4:00 PM
Fri., September 20
Grace Christian (Mich.)
Mount St. Joseph
4:00 PM
Bluffton
Blackburn
6:00 PM
Anderson
Oglethorpe
7:00 PM
Wilmington (Ohio)
Franklin
7:30 PM
Sat., September 21
Geneva
Defiance
12:00 PM
Earlham
Spalding
2:00 PM
Ohio Wesleyan
Hanover
3:30 PM
Midway University
Transylvania
3:30 PM
Elmhurst
Manchester
4:00 PM
Union Alumni
Mount St. Joseph
5:30 PM
Rose-Hulman
Ohio Northern
7:00 PM
Sun., September 22
Anderson
Berry
1:00 PM
Franklin
MacMurray
3:30 PM
Wed., September 25
Wooster
Bluffton
3:30 PM
Manchester
Trine
4:00 PM
Earlham
Wittenberg
4:30 PM
Defiance
Thiel
6:00 PM
Georgetown (Ky.)
Mount St. Joseph
7:00 PM
Fontbonne
Rose-Hulman
7:30 PM
Thu., September 26
St. Mary-Woods
Franklin
8:00 PM
Fri., September 27
Hanover
Spalding
TBA
Bluffton
Albion
6:00 PM
Sat., September 28
Defiance
Heidelberg
2:00 PM
Transylvania
Washington and Lee
2:30 PM
3:00 PM
MacMurray
Earlham
3:00 PM
Calvin
Manchester
4:00 PM
Wilmington (Ohio)
Anderson
4:00 PM
Westminster (MO)
Rose-Hulman
5:00 PM
Sun., September 29
1:00 PM
Capital
Hanover
3:30 PM
Tue., October 01
Great Lakes Christian
Defiance
3:30 PM
4:00 PM
Wed., October 02
Finlandia
Bluffton
2:00 PM
Sat., October 05
Wed., October 09
Sat., October 12
Wed., October 16
Sat., October 19
3:00 PM
3:30 PM
Wed., October 23
3:00 PM
Sat., October 26
3:30 PM
Wed., October 30
Sat., November 02
3:30 PM
Senior Day
3:30 PM
Senior Day
Wed., November 06
TBA
Sat., November 09
TBA
Sat., November 16
TBA
Sun., November 17
TBA