2004 Men's Soccer Schedule/Results

Date Game Time
     
Sept. 1 Bluffton at Hiram Hiram, 1-0
  Hanover at Centre Centre, 4-1
  Ohio Northern at Manchester Ohio N., 3-2
     
Sept. 3 Hope at Anderson (Pepsi Classic) Anderson, 3-1
  Olivet at Manchester (MC Tournament) Olivet, 4-3
  Spalding at Transylvania (at Lexington Catholic) Transylvania, 3-0
     
Sept. 4 Thomas More at Anderson (Pepsi Classic) Thomas More, 3-2
  Bluffton at Goshen Goshen, 4-1
  Franklin at Earlham Earlham, 2-0
  Adrian at Manchester (MC Tournament) Adrian, 1-0
     
Sept. 5 Monmouth at Hanover Hanover, 4-1
  Capital at Transylvania (at Tates Creek) Transylvania, 3-2 (2 OT
     
Sept. 6 Farihaven Baptist at Defiance Defiance, 8-0
     
Sept. 7 Oberlin at Bluffton Oberlin, 4-1
  Franklin at Huntington Franklin, 2-1
     
Sept. 8 Hanover at Marian Marian, 5-0
  Albion at Manchester Albion, 4-0
     
Sept. 10 Transylvania vs. Olivet (at Ohio Northern) Transylvania, 2-0
  Manchester vs. Concordia (at Moody Bible Tournament) Tie, 2-2 (OT)
  Defiance at Ohio Northern Ohio Northern, 2-0
  Franklin at North Central (at North Central Sal Vaccaro Tournament) North Central, 3-2
  Hanover at Kentucky Wesleyan Kentucky Wes., 1-0
  Anderson at Ohio Wesleyan Ohio Wes., 3-2
     
Sept. 11 Defiance vs. Olivet (at Ohio Northern) Tie, 1-1
  Franklin vs. Rockford (at North Central Sal Vaccaro Tournament) Rockford, 4-1
  Transylvania at Ohio Northern Transylvania, 2-1
  Anderson vs. Ohio Dominican (at Ohio Wesleyan) Ohio Dom., 1-0
  Manchester at Moody Bible Tie, 1-1
     
Sept. 12 Upper Iowa at Hanover Hanover, 6-0
     
Sept. 14 Bluffton at Heidelberg Heidelberg, 7-0
  Defiance at Adrian Tie, 2-2 (2 OT)
  Huntington at Hanover Huntington, 3-0
  Muskingum at Transylvania Transylvania, 2-1
     
Sept. 15 Earlham at Anderson Earlham, 2-1
     
Sept. 16 Spalding at Franklin Spalding, 2-1
  Manchester at Huntington Huntington, 5-2
     
Sept. 17 Defiance at Heidelberg Heidelberg, 1-0
     
Sept. 18 Rose-Hulman at Anderson Rose-Hulman, 1-0
  Bluffton at Rochester Rochester, 4-2
  Defiance at Siena Heights Defiance, 2-0
  Hanover at Wabash Wabash, 6-0
  Manchester at Thomas More Manchester, 4-0
  Transylvania vs. Wittenberg (at Wilmington Invitational) Transylvania, 1-0
     
Sept. 19 Thomas More at Franklin Thomas More, 2-1
  Transylvania vs. Kalamazoo (at Wilmington Invitational) Transylvania, 4-2
     
Sept. 21 Cincinnati Bible at Bluffton Bluffton, 7-1
  Taylor at Defiance Defiance, 6-0
  Hanover at Asbury Tie, 2-2 (OT)
  Manchester at Goshen Goshen, 3-2
     
Sept. 22 Ohio Northern at Anderson Ohio Northern, 3-1
  Franklin at Rose-Hulman Rose-Hulman, 3-0
  Wilmington at Transylvania Wilmington, 2-0
     
Sept. 24 Elmhurst at Defiance Elmhurst, 1-0 (OT)
     
Sept. 25 Denison at Anderson Anderson, 1-0
  Manchester at Earlham Manchester, 1-0
  Defiance at Otterbein Otterbein, 6-0
  Hanover at Georgetown Georgetown, 2-0
     
Sept. 26 Shawnee State at Anderson Tie, 1-1 (2 OT)
  Transylvania at Maryville Tie, 0-0 (OT)
     
Sept. 28 Taylor-Fort Wayne at Franklin Franklin, 5-0
     
Sept. 29 Oberlin at Defiance Oberlin, 1-0
  Hanover at Thomas More Tie, 1-1 (2 OT)
  Berea at Transylvania Transylvania, 2-1 (2 OT)
     
Sept. 30 Urbana at Bluffton Urbana, 3-1
     
Oct. 1 Anderson vs. Freed Hardman (at Berea) Freed Hardman, 3-0
     
Oct. 2 Bluffton at Hanover Bluffton, 1-0
  Defiance at Franklin Defiance, 3-0
  Manchester at Transylvania Tie, 1-1 (2 OT)
  Anderson vs. Emmanuel (at Berea) Emmanuel, 4-0
     
Oct. 5 Transylvania at Franklin Transylvania, 4-0
  Hanover at Bellarmine Bellarmine, 5-0
     
Oct. 6 Anderson at Wabash Wabash, 3-2
  Manchester at Bluffton Manchester, 4-1
     
Oct. 9 Bluffton at Anderson Anderson, 3-0
  Grace Bible at Defiance Defiance, 11-0
  Franklin at Maryville (at MU Soccer Classic) Maryville, 3-2
  Spalding at Hanover Hanover, 5-2
     
Oct. 10 Franklin vs. McKendree (at MU Soccer Classic) McKendree, 7-0
     
Oct. 11 Indiana Tech at Bluffton Indiana Teach, 2-1
     
Oct. 12 Davenport at Anderson Davenport, 2-1
  Defiance at Manchester Defiance, 3-2 (OT)
     
Oct. 13 Georgetown at Transylvania cancelled
     
Oct. 16 Franklin at Bluffton Franklin, 1-0 (OT)
  Defiance at Hanover Defiance, 3-1
  Rose-Hulman at Manchester Manchester, 2-0
     
Oct. 17 Anderson at Transylvania Transylvania, 1-0
     
Oct. 20 Anderson at Defiance Anderson, 2-1
  Franklin at Hanover Hanover, 3-2
  St. Francis at Manchester St. Francis, 3-2 (2 OT)
  Thomas More at Transylvania Transylvania, 2-0
     
Oct. 21 Taylor-Fort Wayne at Bluffton Bluffton, 6-1
     
Oct. 23 Anderson at Franklin Anderson, 7-2
  Transylvania at Bluffton Transylvania, 3-0
  Hanover at Manchester Manchester, 7-0
     
Oct. 26 Bluffton at Defiance Defiance, 3-0
     
Oct. 27 Manchester at Anderson Anderson, 1-0
  Hanover at Transylvania cancelled - ppd.
     
Oct. 28 Hanover at Transylvania Transylvania, 3-0
     
Oct. 29 Thomas More at Bluffton Thomas More, 2-0
     
Oct. 30 Hanover at Anderson Anderson, 3-0
  Transylvania at Defiance Tie, 0-0 (2 OT)
  Franklin at Manchester Manchester, 3-0
     
Nov. 3 HCAC Tournament Semifinals at High Seed  
  #4 Manchester at #1 Anderson Manchester, 3-1
  #3 Defiance at #2 Transylvania Transylvania, 2-0
     
Nov. 6 HCAC Tournament Final at High Seed  
  #4 Manchester at #2 Transylvania Transylvania, 2-1
     
Nov. 10 NCAA First Round  
  Allegheny at Transylvania Tie, 0-0(2 OT - Allegheny wins shootout, 4-3)