May 1, 2014

HCAC Men’s Tennis Championship Set for this Weekend in Indianapolis

Tournament Program

GREENWOOD, IN – The 2014 men's tennis season will come to a close this weekend, as the HCAC championships will be held this Saturday and Sunday in Indianapolis.  The tournament will be held at the West Indy Racquet Club in Indianapolis. 

Earlham College will look to claim the school's fourth straight HCAC tournament championship and earn the conference's automatic qualifier for the NCAA tournament that begins May 9.

The Quakers (14-6, 8-0 HCAC) won the regular season crown for the fourth consecutive year and have won four-straight matches heading into the tourney.

Earlham has been led by junior Anton Bartashevich (Moscow, Russia/International) at the No. 1 singles and doubles position this spring, posting a 14-0 overall conference record.  Bartashevich is currently ranked as the No. 19 player in the Central Region by the ITA rankings.  Sophomore Phillip Locklear (Springboro, Ohio/H.S.) has been solid for the Quakers this spring, boasting a perfect 13-0 HCAC record at the No. 2 singles position and No. 2 and 3 doubles . The deep Earlham roster continues with senior Hank Levin (Dallas, Tex./Highland Park) and sophomore Jack Ventura-Cruess (Placentia, Calif./El Dorado).  The duo has yet to lose a single HCAC match in singles or doubles action this season.

Rose-Hulman (10-7, 7-1 HCAC) will look to reclaim the tournament title from Earlham this weekend.  Rose-Hulman and Earlham met back on April 13, with the Quakers claiming an 8-1 win over the No. 2 Engineers.  Rose-Hulman has been led by the freshman tandem of  Brandon Benedict (Indianapolis, Ind./Perry Meridian) and Georges Adam (Barueri, Brazil/Colegio Pentagono) this spring.  Benedict posted a 7-1 conference mark at the No. 1 singles position and a 7-1 record at No. 1 doubles.  Adam finished 6-2 at No. 2 singles and teamed with Benedict in doubles play.

Action will get underway Saturday morning at 9:00 AM with the championship match being held Sunday at 10:00 AM.


Saturday, May 3
Opening Round
Game 1: No. 4 Defiance vs. No. 5 Franklin
Franklin, 5-1
Game 2: No. 3 Transylvania vs. No. 6 Anderson
Transylvania, 5-0
Semifinals
Game 3: No. 1 Earlham vs. No. 5 Franklin
Earlham, 5-1
Game 4: No. 2 Rose-Hulman vs. No. 3 Transylvania
Transylvania, 5-2

Sunday, May 4
Championship
 
No. 1 Earlham vs. No. 3 Transylvania
Earlham, 5-1