2019-20 HCAC Men's Tennis Schedule

Add to Calendar
Date Away Home Notes Status Links
August
Fri., Aug. 30 Bethel (IN) 8 Manchester 1 Final
 
September
Wed., Sep. 04 Manchester 1 Trine 8 Final
Sat., Sep. 07 Anderson 8 Fontbonne 1 @ Webster Groves, Mo. (Webster Groves Tennis Center) Final
  Manchester 4 Alma 5 @ Olivet, Mich. Final
  Ind.-South Bend 6 Franklin 3 Final
  Manchester 8 Olivet 1 at Marshall HS Final
Sat., Sep. 14 Hanover   DePauw Fall Invitational   @ DePauw University / Greencastle, Ind. TBA
  Transylvania   TBA   TBA
Sun., Sep. 15 Hanover   DePauw Fall Invitational   @ DePauw University / Greencastle, Ind. TBA
  Transylvania   TBA   TBA
  Ind.-Southeast 9 Franklin 0 Final
  Trine 9 Anderson 0 Final
Sun., Sep. 22 Miami-Middletown 0 Earlham 9 Final
Tue., Sep. 24 Manchester 1 Ind.-South Bend 8 Final
Wed., Sep. 25 Indiana-East 6 Earlham 3 Final
Thu., Sep. 26 Anderson 1 St. Francis (IN) 6 Final
Sat., Sep. 28 Franklin 0 Anderson 9 Final
  Midway 4 Hanover 5 Final
Sun., Sep. 29 Earlham   Holy Cross (Ind.)   Cancelled
  Manchester 3 Franklin 6 Final
 
October
Fri., Oct. 04 Hanover   TBA (MIAA)   @ Kalamazoo College TBA
  Earlham   ITA Regional   TBA
  Johnson University Tennessee 1 Franklin 8 Final
Sat., Oct. 05 Rose-Hulman   ITA Regional   @ Kalamazoo, Mich. TBA
  Earlham   ITA Regional   TBA
 
January
Sat., Jan. 25 Hanover 4 Thomas More 3 Five Seasons Sports Club - Crestview Hills, Ky. Final
 
February
Sat., Feb. 01 Franklin   Wabash   TBA
Sat., Feb. 08 Ohio Wesleyan   Transylvania   10:00 AM
  Kalamazoo   Earlham   @ Crawfordsville, Ind. 10:00 AM
  Rose-Hulman   Case Western Reserve   @ Holland, Mich. 11:30 AM
  Earlham   Wabash   5:00 PM
  Rose-Hulman   Ferris St.   6:00 PM
Fri., Feb. 14 LaGrange   Transylvania   5:00 PM
  Piedmont   Hanover   @ Sewanee, Tenn. 7:00 PM
Sat., Feb. 15 Earlham   Ohio Wesleyan   10:00 AM
  Rose-Hulman   Augustana (IL)   1:45 PM
  Earlham   Grove City   @ Delaware, Ohio 2:00 PM
  Hanover   Sewanee   2:00 PM
  Wittenberg   Transylvania   4:00 PM
  Rose-Hulman   Coe   @ Rock Island, Ill. 4:45 PM
Sun., Feb. 16 Ohio Northern   Transylvania   1:00 PM
Tue., Feb. 18 Berea   Transylvania   Top Seed Tennis Club, Nicholasville, Ky. 5:00 PM
Sat., Feb. 22 Franklin   Alma   @ TBA TBA
  Hope   Earlham   @ South Regency Tennis Center (Miamisburg, Ohio) 12:00 PM
  Earlham   Wittenberg   @ South Regency Tennis Center (Miamisburg, Ohio) 3:00 PM
Sun., Feb. 23 Praire State   Hanover   @ Chicago State 10:00 AM
  Millikin   Hanover   @ Chicago State 1:00 PM
Sat., Feb. 29 Rose-Hulman   TBA   TBA
  Transylvania   Covenant   11:00 AM
 
March
Sun., Mar. 01 Transylvania   Berry College   11:00 AM
Tue., Mar. 03 Earlham   DePauw   4:30 PM
Sat., Mar. 07 Anderson   DePauw   9:00 AM
  Principia   Anderson   @ Greencastle, Ind. 1:00 PM
Sun., Mar. 08 Monmouth (Ill.)   Transylvania   @ Orlando, Fl. TBA
Tue., Mar. 10 Washington College   Transylvania   @ Orlando, Fl. TBA
Wed., Mar. 11 Transylvania   Rhodes   @ Orlando, Fla. TBA
  St. Scholastica   Transylvania   @ Orlando, Fl. TBA
  Ind.-South Bend   Anderson   12:00 PM
Fri., Mar. 13 Transylvania   Franciscan   @ Orlando, Fl. TBA
Sat., Mar. 14 Rose-Hulman   DePauw   9:00 AM
  Franklin   Oakland City   10:00 AM
  Hanover   Centre   12:00 PM
  Rose-Hulman   Ind. Wesleyan   @ Greencastle, Ind. 1:00 PM
  Franklin   Ind.-Southeast   @ Wood Memorial HS - Oakland City, Ind. 1:00 PM
Tue., Mar. 17 Earlham   Va. Wesleyan   @ Hilton Head Island, SC TBA
Fri., Mar. 20 Concordia (MI)   Defiance   3:00 PM
Sat., Mar. 21 Wabash   Rose-Hulman   2:00 PM
  Franklin   Trine   2:30 PM
Sun., Mar. 22 Franklin *   Mount St. Joseph   12:00 PM
  Rose-Hulman   Eastern Ill.   3:00 PM
Tue., Mar. 24 Anderson   Albion   4:00 PM
Thu., Mar. 26 Capital   Mount St. Joseph   3:00 PM
Sat., Mar. 28 Manchester *   Transylvania   11:00 AM
  Defiance *   Rose-Hulman   11:00 AM
  Anderson *   Hanover   12:00 PM
Sun., Mar. 29 Manchester   Wabash   3:00 PM
 
April
Wed., Apr. 01 Defiance *   Manchester   4:00 PM
  Earlham *   Hanover   4:30 PM
Fri., Apr. 03 Ohio Wesleyan   Rose-Hulman   5:00 PM
Sat., Apr. 04 Hanover   Brescia   @ Mason, Ohio TBA
  Defiance *   Franklin   11:00 AM
  Rose-Hulman *   Transylvania   11:00 AM
  Manchester *   Earlham   12:00 PM
  Anderson *   Mount St. Joseph   12:00 PM
  Defiance   Oakland City   @ Franklin, Ind. 1:30 PM
  Oakland City   Franklin   4:30 PM
Sun., Apr. 05 Rose-Hulman *   Mount St. Joseph   1:00 PM
  Capital   Franklin   1:00 PM
Tue., Apr. 07 Anderson   Taylor (Ind.)   4:00 PM
Wed., Apr. 08 Hanover *   Transylvania   4:00 PM
  Earlham *   Defiance   4:30 PM
  Franklin *   Manchester   5:00 PM
  Anderson *   Rose-Hulman   6:00 PM
Sat., Apr. 11 Mount St. Joseph *   Earlham   TBA
  Greenville   Franklin   9:00 AM
  Manchester *   Rose-Hulman   11:00 AM
  Anderson *   Franklin   12:00 PM
  Greenville   Anderson   @ Franklin, Ind. 4:00 PM
  Rose-Hulman *   Earlham   4:00 PM
Sun., Apr. 12 Franklin *   Rose-Hulman   12:00 PM
Wed., Apr. 15 Heidelberg   Defiance   2:00 PM
  Manchester *   Anderson   4:00 PM
Thu., Apr. 16 Ohio Northern   Earlham   4:00 PM
  Capital   Defiance   4:00 PM
Sat., Apr. 18 Defiance *   Transylvania   11:00 AM
  Hanover *   Rose-Hulman   12:00 PM
  Earlham *   Anderson   12:00 PM
Sun., Apr. 19 Transylvania *   Mount St. Joseph   11:00 AM
  Franklin *   Hanover   12:00 PM
Tue., Apr. 21 Transylvania *   Earlham   4:00 PM
Wed., Apr. 22 Mount St. Joseph *   Hanover   4:00 PM
  Anderson *   Defiance   4:00 PM
Fri., Apr. 24 Hanover   Bethel (IN)   12:00 PM
Sat., Apr. 25 Transylvania *   Anderson   11:00 AM
  Hanover *   Manchester   12:00 PM
  Mount St. Joseph *   Defiance   12:00 PM
  Principia   Rose-Hulman   2:00 PM
  Earlham *   Franklin   5:00 PM
Sun., Apr. 26 Hanover *   Defiance   12:00 PM
  Transylvania *   Franklin   12:00 PM
  Rose-Hulman   Millikin   1:00 PM
 
May
Fri., May. 01 Transylvania %   TBA   TBA
  TBA %   Hanover   HCAC Championship - Top Seed Racquet Club TBA
Sat., May. 02 Transylvania %   TBA   TBA
Sun., May. 03 Transylvania %   TBA   TBA
Thu., May. 07 Transylvania %   TBA   NCAA Tournament - First Round TBA
Fri., May. 08 Transylvania %   TBA   NCAA Tournament - Second Round TBA
Sat., May. 09 Transylvania %   TBA   NCAA Tournament - Third Round TBA
Mon., May. 18 Transylvania %   TBA   NCAA Tournament Quaterfinals @ St. Louis, Mo. TBA
Tue., May. 19 Transylvania %   TBA   NCAA Tournament Semifinals @ St. Louis, Mo. TBA
Wed., May. 20 Transylvania %   TBA   NCAA DIII Championship @ St. Louis, Mo. TBA
* Conference
% Post season