February 19, 2014

Anderson University Set to Host HCAC Indoor Track & Field Championships

Program / Meet Performance List

GREENWOOD, IN – Anderson University will serve as host for the HCAC Indoor Track and Field Championships this Saturday.  The Rose-Hulman men were selected by the coaches during the preseason to win the 2014 indoor title, while the Hanover women were tabbed to capture the women’s title.

The Engineers will look for a fourth consecutive indoor title, while the Panthers will strive for a third straight crown. 

The Rose-Hulman men have a very deep roster, posting the top HCAC performances in six of the 17 indoor events.  The Engineers are ranked No. 8 in the latest USTFCCCA Great Lakes Region rankings.

Host Anderson University will look to challenge the three-time defending champion Engineers Saturday.  The Ravens have earned the top HCAC performance in five of the 17 events this winter.

The Hanover women’s track team will try to pick up where they left off last winter as HCAC indoor champions.  The Panthers have posted one top mark in the conference so far this indoor season.  Junior Briahna Chambers (Bell, Texas) holds the top mark in the women’s long jump to lead the squad.

Franklin and Defiance will look to challenge the defending champion Panthers Saturday.  The Grizzlies and Jackets each have four of the top HCAC performances this indoor season.

Two men and three women are individually ranked in the national top 20 in their respective events entering this weekend’s championship meet. 

Nationally ranked men competing in the meet include Anderson’s Tony Johnson (South Bend, Ind.) (No. 20 in the 60-meter dash) and Max Kittle (Algonquin, Ill.) (No. 6 in the 60-meter hurdles).

On the women's side, nationally ranked competitors include Anderson’s Alex Friske (McHenry, Ill.) (No. 20 in the 60-meter hurdles), Rose-Hulman's Ryann-Rebecca Montgomery (Lafayette, La.) (No. 10 in the mile and No. 11 in the 3,000-meters), and Manchester’s Bridgette Rowe (LaQuinta, Calif.) (No. 3 in the high jump and No. 10 in the triple jump).

The event will be held at the Kardatzke Wellness Center on the campus of Anderson University beginning at 1:00 PM Saturday afternoon.  Admission is available for $6 per person and $5 for senior citizens and students as designated for conference championship events.  HCAC students will be admitted for free with proper identification.

 

Saturday, February 22                            

1:00 PM           Men’s Shot Put (Women’s Shot Put to follow)

                        Women's High Jump 

                        Men's Triple Jump

                        Women’s Pole Vault (Men’s Pole Vault - one hour following WPV)           

1:00 PM           Men’s 5000 meter Run                                                           

1:30 PM           Women’s 5,000 meter Run

1:55 PM           Men’s Distance Medley Relay

2:10 PM           Women’s Distance Medley Relay

2:25 PM           Men's 60 Meter Hurdles Semifinals 

2:40 PM           Women's 60 Meter Hurdles Semifinals 

2:55 PM           Men's 60 Meter Dash Semifinals 

3:00 PM           Men’s Weight Throw (Women’s Weight Throw to follow)

                        Women’s Triple Jump

3:10 PM           Women's 60 Meter Dash Semifinals 

3:30 PM           Men's 4 x 200 Meter Relay 

3:40 PM           Women's 4 x 200 Meter Relay 

3:50 PM           Men's Mile Run 

4:10 PM           Women's Mile Run 

4:30 PM           Men's 60 Meter Hurdles Final

                        Men's High Jump

                        Men's Long Jump

4:40 PM           Women's 60 Meter Hurdles Final 

4:50 PM           Men's 400 Meter Dash 

5:05 PM           Women's 400 Meter Dash 

5:20 PM           Men's 60 Meter Dash Final

5:25 PM           Women's 60 Meter Dash Final 

5:30 PM           Men's 800 Meter Run 

5:45 PM           Women's 800 Meter Run 

6:00 PM           Men's 200 Meter Dash 

6:20 PM           Women's 200 Meter Dash 

6:30 PM           Women’s Long Jump

6:40 PM           Men's 3000 Meter Run 

7:05 PM           Women's 3000 Meter Run 

7:30 PM           Men's 4 x 400 Meter Relay 

7:45 PM           Women's 4 x 400 Meter Relay 

8:00 PM           Presentation of Team and Special Awards