2015 HCAC Softball Schedule/Results

Date Away Home Status Links
 
February
Sun., Feb. 22 Lyndon St. 2 Hanover 3 Final
  @ National Training Center Field #1
  Hanover 1 Alma 9 Final - 6 innings
  @ Clermont, FL
Mon., Feb. 23 Houghton 7 Hanover 12 Final
  @ Clermont, FL
  Hanover 4 Alma 2 Final
  National Training Center Field #4 @ Clermont, FL
Tue., Feb. 24 Hanover 3 Capital 4 Final
  @ Clermont, Fla.
  Alma 1 Hanover 2 Final
  National Training Center Field #1 @ Clermont, FL
Thu., Feb. 26 Houghton 3 Hanover 13 Final
  @ Clermont, FL
  Capital 9 Hanover 8 Final
  @ Clermont, Fla.
Sat., Feb. 28 Clark University 2 Franklin 15 Final - 5 innings
  @ Fort Myers, Fla.
  Clark University 10 Franklin 14 Final
  @ Fort Myers, Fla.
 
March
Sun., Mar. 01 Newbury 0 Bluffton 5 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Newbury 3 Franklin 9 Final
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Clark University 0 Bluffton 8 Final - 5 innings
  @ Fort Myers, Fla.
  Franklin 2 York (Pa.) 3 Final
  Gene Cusic Classic @ Lee County Sport Complex @ Ft. Myers, Fla.
Mon., Mar. 02 Rose-Hulman 6 St. Vincent 3 Final
  @ Clermont, Fla.
  Kenyon 3 Bluffton 4 Final
  @ Fort Myers, FL
  Wesleyan (Ga.) 1 Rose-Hulman 2
Top of 3rd
  @ Clermont, Fla.
  Northland   Franklin   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Bluffton   York (Pa.)   1:00 PM
  Gene Cusic Classic @ Lee County Sport Complex @ Ft. Myers, Fla.
  St. John Fisher   Franklin   1:00 PM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
Tue., Mar. 03 Milwaukee Engr.   Bluffton   9:00 AM
  @ Fort Myers, Fla.
  Kenyon   Franklin   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Bluffton   Wartburg   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, FL
  Mt. St. Mary (N.Y.)   Franklin   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Rose-Hulman   Susquehanna   1:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Oberlin   Defiance   1:00 PM
  Adrian   Rose-Hulman   3:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Oberlin   Defiance   3:00 PM
Wed., Mar. 04 Finlandia   Rose-Hulman   9:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Bluffton   Mt. St. Mary (N.Y.)   9:00 AM
  @ Fort Myers, FL
  Rose-Hulman   Otterbein   11:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Bluffton   Northland   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, FL
  Hanover   Marian (Ind.)   3:30 PM
  Hanover   Marian (Ind.)   5:30 PM
Thu., Mar. 05 Olivet   Bluffton   9:00 AM
  @ Cape Coral, Fla.
  Bluffton   St. John Fisher   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, FL
  Rose-Hulman   Potsdam St.   5:00 PM
  National Training Center Field 3 @ Clermont, Fla.
  Rose-Hulman   Misericordia   7:00 PM
  @ Clermont, Fla.
Fri., Mar. 06 Mount Union   Rose-Hulman   9:00 AM
  Spring Break Trip @ Clermont, Fla.
  Rose-Hulman   Saint Mary's (Minn.)   11:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Defiance   Centre   5:00 PM
  Defiance   Centre   7:00 PM
Sat., Mar. 07 Manchester   Centre   2:00 PM
  Centre Classic
  Calvin   Franklin   2:00 PM
  Calvin   Franklin   4:00 PM
  Manchester   Spalding   4:00 PM
  Centre Classic @ Danville, Ky.
Sun., Mar. 08 Manchester   Centre   12:00 PM
  Centre Classic
  Kalamazoo   Franklin   1:00 PM
  Manchester   Spalding   2:00 PM
  Centre Classic @ Danville, Ky.
  Kalamazoo   Franklin   3:00 PM
  Mount St. Joseph   Albion   3:45 PM
  @ Winter Haven, FL
  Defiance   Albion   3:45 PM
  Rebel Spring Games @ DiamondPlex (Field B ); Winter Haven, Fla.
  Transylvania   New York U.   5:00 PM
  NTC Games-Field 4 (Hancock Park-3301 Sunburst Ln. Clerment, FL 34711)
  Muskingum   Mount St. Joseph   6:00 PM
  Rebel Spring Games @ DiamondPlex (Field A); Winter Haven, Fla.
  Webster   Transylvania   7:00 PM
  NTC Games-Hancock Park Field 4
Mon., Mar. 09 Defiance   Husson   10:00 AM
  Rebel Spring Games @ Winter Haven, Fla
  Transylvania   Westfield St.   11:00 AM
  NTC Games-Field 1 (Minneola Athletic Comple-1300 Fosgate Rd. Minneola, FL 34715 @ Clermont, Fla.
  Muskingum   Defiance   12:15 PM
  Mitchell   Mount St. Joseph   2:30 PM
  @ Winter Haven, FL
  Sage   Transylvania   3:00 PM
  NTC Games-Field 1 (Minneola Athletic Complex) @ Clermont, FL
  Carroll (Wis.)   Mount St. Joseph   4:45 PM
  @ Winter Haven, FL
Tue., Mar. 10 Huntington   Manchester   3:00 PM
  Huntington   Manchester   5:00 PM
Wed., Mar. 11 Carroll (Wis.)   Mount St. Joseph   12:15 PM
  @ Winter Haven, FL
  Illinois Col.   Mount St. Joseph   2:30 PM
  @ Winter Haven, FL
  Ind.-Southeast   Hanover   3:30 PM
  Wheaton (Ill.)   Transylvania   5:00 PM
  NTC Games-Field 4 (Hancock Park)
  Ind.-Southeast   Hanover   5:30 PM
  Wheaton (Ill.)   Transylvania   7:00 PM
  NTC Games-Field 4 (Hancock Park)
Thu., Mar. 12 Defiance   Illinois Col.   10:00 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Hiram   Defiance   12:15 PM
  Rebel Spring Games @ Winter Haven, Fla.
  Transylvania   St. Mary's (Ind.)   1:00 PM
  NTC Games-Field 5 (Hancock Park) @ Clermont, Fla.
  Cornell College   Transylvania   3:00 PM
  NTC Games-Field 5 (Hancock Park)
  Otterbein   Bluffton   3:30 PM
  Spalding   Hanover   3:30 PM
  Otterbein   Bluffton   5:30 PM
  Spalding   Hanover   5:30 PM
Fri., Mar. 13 Hiram   Mount St. Joseph   10:00 AM
  @ Winter Haven, FL
  Defiance   Marietta   10:00 AM
  Rebel Spring Games @ Winter Haven, Fla.
  Farmingdale State   Defiance   12:15 PM
  @ Winter Haven, FL
  Washington College   Mount St. Joseph   12:15 PM
  Rebel Spring Games @ Winter Haven, FL
  Simmons   Anderson   5:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Fontbonne   Anderson   7:00 PM
  @ Clermont, FL
Sat., Mar. 14 Franklin   Berea   1:00 PM
  Adrian   Bluffton   1:00 PM
  Milwaukee Engr.   Rose-Hulman   1:00 PM
  Transylvania   Heidelberg   1:00 PM
  NTC Games-Field 2 (Hancock Park)
  Transylvania   Fairleigh Dickinson   3:00 PM
  NTC Games-Field 1 (Hancock Park)
  Franklin   Berea   3:00 PM
  Milwaukee Engr.   Rose-Hulman   3:00 PM
  Adrian   Bluffton   3:00 PM
  St. Thomas (Minn.)   Anderson   5:00 PM
  @ Clermont, FL
Sun., Mar. 15 Lesley   Anderson   9:00 AM
  @ Winter Garden, Fla.
  Wash. & Jeff.   Transylvania   9:00 AM
  NTC Games-Field 1 (Hancock Park)
  Manchester   Brockport   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Transylvania   Stevenson   11:00 AM
  NTC Games-Field 1 (Hancock Park) @ Clermont, Fla.
  Manchester   Salem St.   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Franklin   DePauw   1:00 PM
  Franklin   DePauw   3:00 PM
Mon., Mar. 16 Manchester   Wis.-Superior   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Manchester   Geneva   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
Tue., Mar. 17 Manchester   St. Joseph (Conn.)   1:00 PM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Alfred St.   Manchester   3:00 PM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers FL
  Anderson   Tufts   3:00 PM
  @ @ Clermont, Fla.
  Bowdoin   Anderson   5:00 PM
  Hancock Park 2 @ Clermont, Fla.
Wed., Mar. 18 Wm. Paterson   Anderson   3:00 PM
  @ Clermont, FL
  Trine   Bluffton   3:30 PM
  Centre   Hanover   3:30 PM
  Centre   Hanover   5:00 PM
  Anderson   McDaniel   5:00 PM
  Dot Richardson Spring Games (National Training Complex) @ Clermont, Fla.
  Trine   Bluffton   5:30 PM
Thu., Mar. 19 Manchester   Mass.-Dartmouth   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Manchester   Wis.-Platteville   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Anderson   Kalamazoo   1:00 PM
  @ Clermont, Fla.
  Transylvania   Maryville (TN)   2:00 PM
  Hope   Anderson   3:00 PM
  @ Clermont, FL
  Mount St. Joseph   Wilmington (Ohio)   3:30 PM
  Heidelberg   Defiance   3:30 PM
  Bluffton   Capital   3:30 PM
  Transylvania   Maryville (TN)   4:00 PM
  Mount St. Joseph   Wilmington (Ohio)   5:30 PM
  Heidelberg   Defiance   5:30 PM
  Bluffton   Capital   5:30 PM
Fri., Mar. 20 Manchester   Wis.-Superior   9:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Fort Myers, Fla.
  Manchester   Wis.-Platteville   11:00 AM
  Gene Cusic Collegiate Classic @ Cape Coral, Fla.
  Anderson   North Central (Ill.)   1:00 PM
  @ Clermont, FL
  Greenville   Anderson   3:00 PM
  @ Clermont, FL
Sat., Mar. 21 Franklin   Mount St. Joseph   1:00 PM
  Defiance   Transylvania   1:00 PM
  DH
  Bluffton   Alma   1:00 PM
  Bluffton   Alma   3:00 PM
  Franklin   Mount St. Joseph   3:00 PM
  Defiance   Transylvania   3:00 PM
  DH
Sun., Mar. 22 Franklin   Wilmington (Ohio)   1:00 PM
  Franklin   Wilmington (Ohio)   3:00 PM
Mon., Mar. 23 Defiance   Adrian   3:30 PM
  Defiance   Adrian   5:30 PM
Tue., Mar. 24 Bluffton   Heidelberg   3:30 PM
  Mount St. Joseph   Otterbein   3:30 PM
  Bluffton   Heidelberg   5:30 PM
  Mount St. Joseph   Otterbein   5:30 PM
Wed., Mar. 25 Olivet   Franklin   3:30 PM
  Wilmington (Ohio)   Hanover   3:30 PM
  Thomas More   Transylvania   3:30 PM
  Wilmington (Ohio)   Hanover   5:30 PM
  Olivet   Franklin   5:30 PM
  Thomas More   Transylvania   5:30 PM
Thu., Mar. 26 Defiance   Denison   3:30 PM
  Manchester   Olivet   3:30 PM
  Centre   Mount St. Joseph   4:00 PM
  Manchester   Olivet   5:30 PM
  Defiance   Denison   5:30 PM
  Centre   Mount St. Joseph   6:00 PM
Sat., Mar. 28 Manchester   Hanover   1:00 PM
  Defiance   Rose-Hulman   1:00 PM
  Transylvania   Bluffton   1:00 PM
  Mount St. Joseph   Anderson   1:00 PM
  Manchester   Hanover   3:00 PM
  Defiance   Rose-Hulman   3:00 PM
  Transylvania   Bluffton   3:00 PM
  Mount St. Joseph   Anderson   3:00 PM
Sun., Mar. 29 DePauw   Anderson   1:00 PM
  Rose-Hulman   Blackburn   2:00 PM
  DePauw   Anderson   3:00 PM
  Rose-Hulman   Blackburn   4:00 PM
Mon., Mar. 30 Transylvania   Centre   5:00 PM
  Transylvania   Centre   7:00 PM
Tue., Mar. 31 Ohio Christian   Franklin   3:30 PM
  Berea   Mount St. Joseph   4:00 PM
  Ohio Christian   Franklin   5:30 PM
  Berea   Mount St. Joseph   6:00 PM
 
April
Wed., Apr. 01 Bluffton   Olivet   3:30 PM
  Defiance   St. Mary's (Ind.)   3:30 PM
  Transylvania   Spalding   5:30 PM
  DH
  Bluffton   Olivet   5:30 PM
  Defiance   St. Mary's (Ind.)   5:30 PM
  Transylvania   Spalding   7:30 PM
  DH
Fri., Apr. 03 Anderson   Wittenberg   1:00 PM
  Hope   Manchester   2:00 PM
  Anderson   Wittenberg   3:00 PM
  Hope   Manchester   4:00 PM
Sat., Apr. 04 Mount St. Joseph   Manchester   1:00 PM
  Anderson   Franklin   1:00 PM
  Bluffton   Rose-Hulman   1:00 PM
  Hanover   Defiance   1:00 PM
  Mount St. Joseph   Manchester   3:00 PM
  Anderson   Franklin   3:00 PM
  Bluffton   Rose-Hulman   3:00 PM
  Hanover   Defiance   3:00 PM
Mon., Apr. 06 Ohio Northern   Anderson   1:00 PM
  Ohio Northern   Anderson   3:00 PM
Tue., Apr. 07 Transylvania   Mount St. Joseph   3:30 PM
  Hanover   Franklin   3:30 PM
  Anderson   Manchester   3:30 PM
  Defiance   Bluffton   3:30 PM
  Rose-Hulman   Greenville   5:00 PM
  Hanover   Franklin   5:30 PM
  Transylvania   Mount St. Joseph   5:30 PM
  Anderson   Manchester   5:30 PM
  Defiance   Bluffton   5:30 PM
  Rose-Hulman   Greenville   7:00 PM
Thu., Apr. 09 Rose-Hulman   Manchester   3:30 PM
  Rose-Hulman   Manchester   5:30 PM
Sat., Apr. 11 Manchester   Franklin   1:00 PM
  Rose-Hulman   Transylvania   1:00 PM
  Anderson   Defiance   1:00 PM
  Bluffton   Mount St. Joseph   1:00 PM
  Manchester   Franklin   3:00 PM
  Rose-Hulman   Transylvania   3:00 PM
  Anderson   Defiance   3:00 PM
  Bluffton   Mount St. Joseph   3:00 PM
Sun., Apr. 12 Wilmington (Ohio)   Transylvania   1:00 PM
  Kalamazoo   Defiance   1:00 PM
  Denison   Mount St. Joseph   1:00 PM
  Oberlin   Franklin   1:00 PM
  Hanover   Anderson   1:00 PM
  Rose-Hulman   Spalding   2:00 PM
  Oberlin   Franklin   3:00 PM
  Kalamazoo   Defiance   3:00 PM
  Denison   Mount St. Joseph   3:00 PM
  Wilmington (Ohio)   Transylvania   3:00 PM
  Hanover   Anderson   3:00 PM
  Rose-Hulman   Spalding   4:00 PM
Tue., Apr. 14 Hanover   Transylvania   3:30 PM
  Bluffton   Anderson   3:30 PM
  Franklin   Rose-Hulman   5:00 PM
  Hanover   Transylvania   5:30 PM
  Bluffton   Anderson   5:30 PM
  Franklin   Rose-Hulman   7:00 PM
Wed., Apr. 15 Manchester   Defiance   3:30 PM
  Manchester   Defiance   5:30 PM
Fri., Apr. 17 Thomas More   Anderson   3:30 PM
  Thomas More   Anderson   5:30 PM
Sat., Apr. 18 Rose-Hulman   Hanover   1:00 PM
  Transylvania   Manchester   1:00 PM
  Franklin   Bluffton   1:00 PM
  Defiance   Mount St. Joseph   1:00 PM
  Franklin   Bluffton   3:00 PM
  Rose-Hulman   Hanover   3:00 PM
  Defiance   Mount St. Joseph   3:00 PM
  Transylvania   Manchester   3:30 PM
Mon., Apr. 20 Westminster (Mo.)   Hanover   2:00 PM
  Westminster (Mo.)   Hanover   4:00 PM
Tue., Apr. 21 Transylvania   Franklin   3:30 PM
  Rose-Hulman   Anderson   3:30 PM
  Mount St. Joseph   Hanover   4:00 PM
  Transylvania   Franklin   5:30 PM
  Rose-Hulman   Anderson   5:30 PM
  Mount St. Joseph   Hanover   6:00 PM
Wed., Apr. 22 Manchester   Bluffton   3:30 PM
  Manchester   Bluffton   5:30 PM
Thu., Apr. 23 Webster   Rose-Hulman   5:30 PM
  Webster   Rose-Hulman   7:30 PM
Fri., Apr. 24 Anderson   Spalding   5:00 PM
  Anderson   Spalding   7:00 PM
Sat., Apr. 25 Franklin   Defiance   1:00 PM
  Mount St. Joseph   Rose-Hulman   1:00 PM
  Manchester   Kalamazoo   1:00 PM
  Anderson   Transylvania   1:00 PM
  Bluffton   Hanover   1:00 PM
  Mount St. Joseph   Rose-Hulman   3:00 PM
  Anderson   Transylvania   3:00 PM
  Franklin   Defiance   3:00 PM
  Manchester   Kalamazoo   3:00 PM
  Bluffton   Hanover   3:00 PM
Sun., Apr. 26 Alma   Manchester   1:00 PM
  Alma   Manchester   3:00 PM