2018-19 HCAC Women's Tennis Schedule

Wed., August 29
Defiance 6
Olivet 3
Final
Fri., August 31
Franklin 7
Oakland City 2
Final
Taylor 9
Anderson 0
Final
Sat., September 01
TBA
@ DePauw University
10:00 AM
Doubles Tournament
Midway
Franklin
10:00 AM
Doubles Tournament
Sun., September 02
TBA
@ DePauw University
Rose-Hulman
DePauw Invitational
8:30 AM
12:00 PM
Doubles Tournament
Oakland City
Franklin
12:00 PM
Doubles Tournament
Tue., September 04
Transylvania 4
Midway 5
Final
Wed., September 05
Ohio Northern 9
Defiance 0
Final
Concordia (Mich.)
Defiance
Postponed
Fri., September 07
Transylvania
Thomas More
Postponed
Notre Dame Academy - Park Hills, Ky.
Earlham
Capital
Postponed
Sat., September 08
Transylvania 3
Ohio Wesleyan 6
Final
Concordia (Mich.) 6
Mount St. Joseph 3
Final
Western Tennis Club
Anderson 4
IU-Kokomo 5
Final
Sun., September 09
Transylvania 1
Otterbein 8
Final
Earlham
Miami-Middletown
Cancelled
Ind.-South Bend
Manchester
Cancelled
Tue., September 11
Earlham 6
Ohio Christian 3
Final
Defiance 0
Trine 9
Final
Fri., September 14
Sat., September 15
Final
Transylvania Tennis Complex
Final
Mount Tennis Courts
Sun., September 16
Tue., September 18
Manchester 0
Bethel (IN) 9
Final
Miami-Middletown 1
Mount St. Joseph 8
Final
Mount Tennis Courts
Albion 8
Defiance 1
Final
Wed., September 19
Final
Mount Tennis Courts
Thu., September 20
Oakland City 0
Hanover 9
Final
Sat., September 22
Ind.-Southeast
Hanover
10:00 AM
11:00 AM
11:00 AM
Mount Tennis Courts
Sun., September 23
Earlham
Muskingum
12:00 PM
Defiance
Capital
4:00 PM
Mon., September 24
IU-Kokomo
Franklin
5:00 PM
Wed., September 26
4:30 PM
Thu., September 27
St. Francis (Ind.)
Anderson
4:00 PM
Grace (IN)
Manchester
4:00 PM
Fri., September 28
Earlham
Capital
4:00 PM
Wolfe Park Tennis Courts (Bexley, Ohio)
Defiance
Miami-Middletown
4:30 PM
Sat., September 29
10:00 AM
11:00 AM
Richmond, Indiana
Mon., October 01
4:00 PM
Mount Tennis Courts
Tue., October 02
Earlham
Miami-Middletown
4:00 PM
Wed., October 03
4:00 PM
Mount Tennis Courts
6:00 PM
Thu., October 04
Earlham
Indiana-East
3:30 PM
Sat., October 06
11:00 AM
Mount Tennis Courts
11:00 AM
12:00 PM
Midway
Franklin
12:00 PM
Defiance
Thomas More
3:30 PM
Notre Dame Academy - Park Hills, Ky.
Sun., October 07
Wed., October 10
4:30 PM
Hanover, IN
4:30 PM
Rose-Hulman
Millikin
7:30 PM
Thu., October 11
Fri., October 12
1:00 PM
N. Manchester, Indiana
Rose-Hulman
Judson (IL)
1:00 PM
@ South Bend, Ind.
Rose-Hulman
St. Mary's (Ind.)
4:00 PM
Sat., October 13
8:00 AM
11:30 AM
Defiance, OH
12:00 PM
Sun., October 14
Indiana-East
Hanover
1:00 PM
Tue., October 16
Indiana-East
Franklin
4:30 PM
Fri., October 19
TBA
@ Indianapolis, IN
Sat., October 20
TBA
@ Indianapolis, IN
Sun., October 21
TBA
@ Indianapolis, IN
Sat., February 16
Sewanee
Transylvania
TBA
Top Seed Tennis Club, Nicholasville, Ky.
Hanover
Sewanee
TBA
Fri., March 01
Wittenberg
Transylvania
3:00 PM
Sat., March 02
Covenant
Transylvania
TBA
@ Berea, Ky. (at Berea College)
Fri., March 15
Hanover
Wittenberg
TBA
Sat., April 13
Earlham
Ohio Northern
3:00 PM
OAC Tennis Fest @ Mason, Ohio