2014 HCAC Volleyball Schedule/Results

Date Away Home Status Links
 
August
Fri., Aug. 29 Trine   Rose-Hulman   3:00 PM
  2014 HCAC/MIAA Crossover @ Manchester University, North Manchester, Ind.
  Defiance   Wooster   3:00 PM
  @ Ada, Ohio
  Anderson (Ind.)   Kalamazoo   3:00 PM
  @ North Manchester, Ind.
  Heidelberg   Bluffton   3:00 PM
  Mt. St. Joseph   Sewanee   3:30 PM
  @ Birmingham, Ala.
  Adrian   Manchester   5:00 PM
  2014 HCAC/MIAA Crossover
  Olivet   Franklin   5:00 PM
  2014 HCAC/MIAA Crossover @ North Manchester, Ind.
  Trine   Anderson (Ind.)   5:00 PM
  2014 HCAC/MIAA Crossover @ Manchester University, North Manchester, Ind.
  Albion   Bluffton   5:00 PM
  Earlham   Grove City   5:00 PM
  @ Delaware, OH
  Hanover   Webster   5:00 PM
  Mt. St. Joseph   Birmingham-Southern   6:00 PM
  Adrian   Franklin   7:00 PM
  2014 HCAC/MIAA Crossover @ North Manchester, Ind.
  Kalamazoo   Rose-Hulman   7:00 PM
  @ North Manchester, Ind.
  Olivet   Manchester   7:00 PM
Sat., Aug. 30 Earlham   Ohio Wesleyan   9:00 AM
  Bishop Invitational
  Defiance   Ohio Northern   10:00 AM
  Denison   Bluffton   10:00 AM
  Trine   Franklin   11:00 AM
  2014 HCAC/MIAA Crossover @ Manchester University, North Manchester, Ind.
  Kalamazoo   Manchester   11:00 AM
  2014 HCAC/MIAA Crossover
  Olivet   Rose-Hulman   11:00 AM
  @ N. Manchester, Ind.
  Wilmington (Ohio)   Earlham   11:30 AM
  @ Delaware, OH
  Covenant   Mt. St. Joseph   11:30 AM
  @ Birmingham, Ala.
  Defiance   Thomas More   12:00 PM
  @ Ada, Ohio
  Olivet   Anderson (Ind.)   1:00 PM
  @ N. Manchester, Ind.
  Adrian   Rose-Hulman   1:00 PM
  @ N. Manchester, Ind.
  Kalamazoo   Franklin   1:00 PM
  2014 HCAC/MIAA Crossover @ North Manchester, Ind.
  Mt. St. Joseph   Piedmont   2:00 PM
  @ Birmingham, AL
  Geneva   Bluffton   2:00 PM
  Adrian   Anderson (Ind.)   3:00 PM
  @ N. Manchester, Ind.
  Trine   Manchester   3:00 PM
  2014 HCAC/MIAA Crossover
  Berea   Transylvania   3:00 PM
  Hanover   Buena Vista   6:00 PM
  @ St. Louis, Mo.
  Fontbonne   Hanover   8:00 PM
  @ WUSTL, St. Louis, Mo.
Sun., Aug. 31 Hanover   Washington (Mo.)   11:00 AM
  Labor Day Classic
 
September
Tue., Sep. 02 Rose-Hulman   Greenville   5:30 PM
Wed., Sep. 03 Wilmington (Ohio)   Earlham   7:00 PM
  Shawnee St.   Mt. St. Joseph   7:00 PM
Fri., Sep. 05 Manchester   Randolph-Macon   2:00 PM
  College of Mary Washington Tournament @ Fredericksburg, Va.
  Bluffton   Washington and Jefferson   5:30 PM
  @ Laroche
  Thomas More   Mt. St. Joseph   6:00 PM
  Geneva   Manchester   6:00 PM
  College of Mary Washington Tournament @ Fredericksburg, Va.
  Bluffton   Pitt.-Greensburg   7:00 PM
  @ Laroche
  Otterbein   Hanover   7:45 PM
  Hanover Invitational
  Berry   Transylvania   8:00 PM
Sat., Sep. 06 Centre   Hanover   10:30 AM
  Covenant   Transylvania   10:30 AM
  Bluffton   Waynesburg   10:30 AM
  @ Laroche
  Heidelberg   Mt. St. Joseph   11:30 AM
  Manchester   Averett   12:00 PM
  College of Mary Washington Tournament @ Fredericksburg, Va.
  Wilmington (Ohio)   Franklin   2:00 PM
  Earlham Tournament @ Richmond, Ind.
  Westminster (Mo.)   Mt. St. Joseph   2:00 PM
  Trinity International   Earlham   2:00 PM
  Bluffton   TBD   2:30 PM
  @ Laroche
  Webster   Rose-Hulman   3:00 PM
  Illinois Tech   Anderson (Ind.)   3:00 PM
  @ Rose-Hulman
  Defiance   St. Ambrose   3:00 PM
  @ Rose-Hulman
  Manchester   Lynchburg   4:00 PM
  Mary Washington Tournament @ Fredericksburg, Va.
  Illinois Tech   Rose-Hulman   5:00 PM
  Anderson (Ind.)   Ohio Wesleyan   5:00 PM
  Rose-Hulman Invitational @ Terre Haute, IN
  Illinois Col.   Defiance   5:00 PM
  @ Rose-Hulman
  Mich.-Dearborn   Franklin   6:00 PM
  Earlham Tournament @ Richmond, Ind.
  Kenyon   Earlham   6:00 PM
  Earlham Tournament
Sun., Sep. 07 Mich.-Dearborn   Earlham   10:00 AM
  Illinois Col.   Rose-Hulman   11:00 AM
  Anderson (Ind.)   St. Ambrose   11:00 AM
  @ Rose-Hulman
  Illinois Tech   Defiance   11:00 AM
  @ Rose-Hulman
  Trinity International   Franklin   12:00 PM
  Earlham Tournament @ Richmond, Ind.
  St. Ambrose   Rose-Hulman   1:00 PM
  Webster   Defiance   1:00 PM
  Rose-Hulman Tournament @ Terre Haute, IN
  Illinois Col.   Anderson (Ind.)   1:00 PM
  @ Rose-Hulman
  Wilmington (Ohio)   Earlham   2:00 PM
  Kenyon   Franklin   2:00 PM
  Earlham Tournament @ Richmond, Ind.
Tue., Sep. 09 Transylvania   Centre   7:00 PM
  Heidelberg   Defiance   7:00 PM
Wed., Sep. 10 Franklin   Wilmington (Ohio)   7:00 PM
  Ohio Northern   Bluffton   7:00 PM
  Hanover   Thomas More   7:00 PM
  Cincinnati Christian   Mt. St. Joseph   7:30 PM
Fri., Sep. 12 Earlham   Oglethorpe   11:00 AM
  Maryville College Classic @ Maryville, Tenn.
  Transylvania   Bowdoin   2:00 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Albion   Manchester   3:00 PM
  Manchester Invitational
  Franklin   Dubuque   4:00 PM
  Aurora Tournament @ Aurora, Ill.
  Transylvania   Emory   4:30 PM
  Emory Classic
  Capital   Earlham   5:00 PM
  @ Maryville, Tenn. (Maryville College)
  Franklin   Beloit   6:00 PM
  Aurora Tournament @ Aurora, Ill.
  Rose-Hulman   Hanover   6:00 PM
  @ Greencastle, Ind.
  Defiance   DePauw   6:00 PM
  DePauw Tigers Invitational
  Bluffton   Oberlin   6:00 PM
  Wooster Kilt Classic @ Wooster, OH
  Denison   Manchester   7:00 PM
  Manchester Invitational
  Mt. St. Joseph   John Carroll   7:30 PM
  Rose-Hulman   Millikin   8:00 PM
  @ Greencastle, Ind.
  Franciscan   Bluffton   8:00 PM
  Wooster Kilt Classic @ Wooster
Sat., Sep. 13 Defiance   Baldwin Wallace   10:00 AM
  @ Greencastle, Indiana
  Muskingum   Bluffton   10:30 AM
  @ Wooster
  Mt. St. Joseph   Kenyon   11:00 AM
  @ John Carroll Invitational
  Randolph-Macon   Transylvania   12:00 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Hanover   DePauw   12:00 PM
  Rose-Hulman   Baldwin Wallace   12:00 PM
  @ Greencastle, Indiana
  Franklin   Aurora   12:00 PM
  Aurora Tournament
  Earlham   Lynchburg   12:00 PM
  @ Maryville, TN
  Kalamazoo   Bluffton   12:30 PM
  @ Wooster, Ohio
  Ohio Wesleyan   Manchester   1:00 PM
  Manchester Invitational
  Transylvania   Birmingham-Southern   2:00 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Rose-Hulman   Concordia Chicago   2:00 PM
  @ Greencastle, Ind.
  Franklin   North Central   2:00 PM
  Aurora Tournament @ Aurora, Ill.
  Case Western Reserve   Mt. St. Joseph   3:00 PM
  John Carroll Invitational @ University Heights, Ohio
  Wilmington (Ohio)   Manchester   3:00 PM
  Manchester Invitational
  Earlham   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  MC Invitational
Tue., Sep. 16 Manchester   Ind.-Northwest   8:00 PM
Wed., Sep. 17 Mt. St. Joseph   Wilmington (Ohio)   7:00 PM
  Bluffton   Thomas More   7:00 PM
  Spalding   Franklin   7:00 PM
  Ind.-East   Earlham   7:00 PM
Thu., Sep. 18 Earlham   Ohio Christian   7:00 PM
Fri., Sep. 19 Capital   Bluffton   2:00 PM
  Ohio Northern   Mt. St. Joseph   2:00 PM
  @ Bluffton
  Muskingum   Hanover   4:00 PM
  Transylvania   Baldwin Wallace   4:00 PM
  @ Bluffton, Ohio
  Ohio Northern   Bluffton   6:00 PM
  Capital   Mt. St. Joseph   6:00 PM
  @ Bluffton, Ohio (Bluffton University)
  Rose-Hulman   Knox   6:30 PM
  @ Bloomington, Ill.
  Aurora   Anderson (Ind.)   6:30 PM
  @ Bloomington, Ill.
  St. Xavier   Anderson (Ind.)   7:30 PM
  @ Bloomington, IL
  Muskingum   Transylvania   8:00 PM
  @ Bluffton
  Hanover   Baldwin Wallace   8:00 PM
  @ Bluffton, Ohio
  Dominican (Ill.)   Rose-Hulman   8:30 PM
  @ Bloomington, Ill.
Sat., Sep. 20 Ohio Northern   Transylvania   9:30 AM
  @ Bluffton
  Capital   Hanover   9:30 AM
  @ Bluffton, Ohio (Bluffton University)
  Anderson (Ind.)   Ill. Wesleyan   10:00 AM
  Rose-Hulman   Monmouth (Ill.)   11:00 AM
  @ Bloomington, Ill.
  Muskingum   Mt. St. Joseph   11:30 AM
  Baldwin Wallace   Bluffton   11:30 AM
  DePauw   Manchester   1:00 PM
  @ Oberlin, Ohio
  Dominican (Ill.)   Anderson (Ind.)   1:00 PM
  @ Bloomington, Ill.
  Capital   Transylvania   1:30 PM
  @ Bluffton, Ohio (Bluffton University)
  Ohio Northern   Hanover   1:30 PM
  @ Bluffton
  Olivet   Earlham   2:00 PM
  @ Albion, Mich.
  Manchester   Oberlin   3:00 PM
  Defiance   Alma   3:00 PM
  @ Angola, IN
  Rose-Hulman   St. Xavier (Ill.)   3:00 PM
  @ Bloomington, Ill.
  Mt. St. Joseph   Baldwin Wallace   3:30 PM
  @ Bluffton, Ohio
  Muskingum   Bluffton   3:30 PM
  Earlham   Albion   4:00 PM
  Defiance   Trine   5:00 PM
  Trine University Tri-Match
Wed., Sep. 24 Earlham   Franklin   7:00 PM
  Mt. St. Joseph   Centre   7:00 PM
Fri., Sep. 26 Transylvania   Defiance   7:00 PM
Sat., Sep. 27 Trine   Earlham   12:00 PM
  Illinois Tech Tri-Match @ Illinois Institute of Technology, Chicago, Ill.
  Rose-Hulman   Mt. St. Joseph   1:00 PM
  Franklin   Manchester   1:00 PM
  Transylvania   Bluffton   1:00 PM
  Defiance   Geneva   2:00 PM
  @ Mount Union
  Earlham   Illinois Tech   2:00 PM
  Wittenberg   Bluffton   3:00 PM
  St. Mary's (Ind.)   Franklin   3:00 PM
  @ North Manchester, Ind.
  Defiance   Mount Union   4:00 PM
  St. Mary's (Ind.)   Manchester   5:00 PM
  Transylvania   Wittenberg   5:00 PM
  @ Bluffton, Ohio
Tue., Sep. 30 Franklin   Hanover   6:30 PM
  Berea   Mt. St. Joseph   7:00 PM
  Anderson (Ind.)   Ind.-East   7:00 PM
 
October
Wed., Oct. 01 St. Francis (Ind.)   Manchester   7:00 PM
  Bluffton   Earlham   7:00 PM
Sat., Oct. 04 Franklin   Rose-Hulman   12:00 PM
  Anderson (Ind.)   Transylvania   1:00 PM
  Defiance   Mt. St. Joseph   1:00 PM
  Ill. Wesleyan   Rose-Hulman   2:00 PM
  Manchester   Hanover   2:00 PM
  Illinois Tech   Franklin   2:00 PM
  @ Terre Haute, Ind.
  Anderson (Ind.)   Marietta   3:00 PM
  @ Lexington, KY
  Defiance   Ohio Christian   3:00 PM
  @ Mount St. Joseph
  Marietta   Transylvania   5:00 PM
Sun., Oct. 05 Manchester   Transylvania   1:00 PM
Mon., Oct. 06 Greenville   Rose-Hulman   8:00 PM
Wed., Oct. 08 Anderson (Ind.)   Rose-Hulman   7:00 PM
  Mt. St. Joseph   Bluffton   7:00 PM
  Earlham   Defiance   7:00 PM
  Transylvania   Hanover   7:00 PM
  Manchester   Goshen   8:00 PM
Fri., Oct. 10 Ill. Wesleyan   Transylvania   7:00 PM
  Goshen   Anderson (Ind.)   7:00 PM
Sat., Oct. 11 Otterbein   Transylvania   TBA
  Mt. St. Joseph   Manchester   1:00 PM
  Rose-Hulman   Hanover   1:00 PM
  Earlham   Anderson (Ind.)   1:00 PM
  Alma   Mt. St. Joseph   3:00 PM
  @ Manchester University
  Rose-Hulman   Ohio Wesleyan   3:00 PM
  @ Hanover, Ind.
  Alma   Manchester   5:00 PM
  Ohio Wesleyan   Hanover   5:00 PM
  Bluffton   Franklin   7:00 PM
Wed., Oct. 15 DePauw   Rose-Hulman   7:00 PM
  Defiance   Manchester   7:00 PM
  Bluffton   Anderson (Ind.)   7:00 PM
  Hanover   Earlham   7:00 PM
  Franklin   Transylvania   7:30 PM
Fri., Oct. 17 Defiance   Franklin   6:00 PM
Sat., Oct. 18 Manchester   Earlham   1:00 PM
  Hanover   Bluffton   2:00 PM
  Transylvania   Rose-Hulman   3:00 PM
  Mt. St. Joseph   Anderson (Ind.)   7:00 PM
Sun., Oct. 19 Hanover   Defiance   1:00 PM
Wed., Oct. 22 Hanover   Franklin   6:30 PM
  Earlham   Rose-Hulman   7:00 PM
  Manchester   Bluffton   7:00 PM
  Defiance   Anderson (Ind.)   7:00 PM
  Transylvania   Mt. St. Joseph   7:00 PM
Sat., Oct. 25 Rose-Hulman   Bluffton   1:00 PM
  Franklin   Mt. St. Joseph   1:00 PM
  Anderson (Ind.)   Hanover   1:30 PM
  Adrian   Franklin   3:00 PM
  @ Cincinnati, Ohio
  Adrian   Mt. St. Joseph   5:00 PM
Sun., Oct. 26 Rose-Hulman   Defiance   TBA
Tue., Oct. 28 Bluffton   Defiance   7:00 PM
Wed., Oct. 29 Manchester   Anderson (Ind.)   7:00 PM
  Franklin   Spalding   7:00 PM
  Earlham   Transylvania   7:30 PM
  Hanover   Mt. St. Joseph   7:30 PM
Fri., Oct. 31 Bluffton   Elmhurst   4:00 PM
  @ Benedictine
  Chicago   Bluffton   7:00 PM
  Benedictine Tournament @ Lisle, Ill.
  Transylvania   Washington (Mo.)   8:00 PM
  Bears Invite - Senior Night; Dig for Pink
 
November
Sat., Nov. 01 Transylvania   Westminster (Mo.)   10:00 AM
  @ Washington University in St. Louis
  Anderson (Ind.)   Franklin   11:00 AM
  Hanover   Centre   11:00 AM
  Halloween Bash
  Bluffton   Carthage   12:00 PM
  Transylvania   Hendrix   12:15 PM
  @ Washington University in St. Louis
  Rose-Hulman   Manchester   1:00 PM
  Mt. St. Joseph   Earlham   1:00 PM
  Oberlin   Mt. St. Joseph   2:00 PM
  @ Richmond, IN
  Trine   Franklin   3:00 PM
  Franklin College Tri-Match
  Oberlin   Earlham   4:00 PM
  Bluffton   Benedictine (Ill.)   5:00 PM