2019 HCAC Women's Volleyball Schedule

Fri., August 30
Washington and Lee
Hanover
12:00 PM
@ Maryville, Tenn.
Hanover
Maryville (Tenn.)
2:15 PM
Franklin
UC Santa Cruz
3:00 PM
2019 Slugfest - Kaiser Permanente Arena
Rose-Hulman
Wheaton (Ill.)
3:00 PM
Defiance
Otterbein
4:00 PM
Pam Briggs Capital Classic @ Columbus, Ohio
Muskingum
Earlham
4:00 PM
@ Mount Union Invitational
Transylvania
Wittenberg
4:30 PM
@ Ada, OH | Ohio Northern
5:00 PM
River City Tournament @ Marietta College
Defiance
Lawrence
6:00 PM
Pam Briggs Capital Classic @ Columbus, Ohio
Mt. Vernon Naz.
Earlham
6:00 PM
@ Mount Union Invitational
7:00 PM
River City Classic Tournament @ Marietta College
Manchester
Adrian
7:00 PM
Adrian Bulldogs Classic Tournament (Court 1)
Anderson
Grinnell
7:00 PM
@ Jacksonville, Ill.
Bluffton
Wis. Lutheran
7:30 PM
Hope College Tournament @ Holland, MI
Mills
Franklin
7:45 PM
US Santa Cruz Tournament @ Santa Cruz, Calif
Anderson
Culver-Stockton
9:00 PM
@ Jacksonville, Ill.
Rose-Hulman
Puget Sound
9:00 PM
Puget Sound Premiere
Sat., August 31
Manchester
Albion
11:00 AM
Adrian College Invite @ Adrian, Mich.
Bluffton
Hope
11:00 AM
Defiance
Capital
11:00 AM
Pam Briggs Capital Classic
Brockport
Earlham
12:00 PM
@ Mount Union Invitational
Huntingdon
Hanover
12:15 PM
@ Maryville, Tenn.
Bard
Franklin
12:30 PM
2019 Slugfest - Kaiser Permanente Arena @ Santa Cruz, Calif
Defiance
St. John Fisher
1:00 PM
Pam Briggs Capital Classic @ Columbus, Ohio
Manchester
Wilmington (Ohio)
1:00 PM
Adrian College Invite @ Adrian, Mich.
Calvin
Transylvania
1:00 PM
@ Ohio Northern
Mount St. Joseph
Franciscan
1:00 PM
@ Marietta College (Marietta, Ohio)
Anderson
Knox
1:00 PM
@ Jacksonville, Ill.
Bluffton
Wartburg
1:30 PM
Hope College Tournament @ Holland, MI
Earlham
Mount Union
2:00 PM
Mount Union Invitational
Rose-Hulman
Pacific Lutheran
2:00 PM
@ Tacoma, Wash.
Mount St. Joseph
Marietta
3:00 PM
Anderson
Illinois Col.
3:00 PM
Transylvania
Ohio Northern
3:30 PM
Widener
Rose-Hulman
6:00 PM
@ Tacoma, Wash.
Tue., September 03
Spalding
Hanover
6:30 PM
Bluffton
Kenyon
7:00 PM
Centre
Transylvania
7:00 PM
Capital
Earlham
7:00 PM
Wed., September 04
Oakland City
Franklin
6:00 PM
Kalamazoo
Manchester
7:00 PM
Defiance
Concordia (Mich.)
7:00 PM
Fri., September 06
Baldwin Wallace
Franklin
5:00 PM
Covenant
Transylvania
5:00 PM
@ Berry College
Anderson
Marietta
5:00 PM
@ Franklin, Ind.
Defiance
Westminster (Pa.)
6:00 PM
Penn St. Behrend Tournament @ Erie, Pa.
Rose-Hulman
Monmouth (Ill.)
6:00 PM
Heidelberg
Bluffton
7:00 PM
Sommer Center Spiketacular
Rhodes
Transylvania
7:00 PM
@ Berry College
Oglethorpe
Franklin
7:00 PM
Franklin College Tournament
Geneva
Hanover
7:00 PM
@ Bluffton, Ohio
Defiance
Penn St.-Behrend
8:00 PM
Behrend Invitational
Sat., September 07
Greenville
Franklin
10:00 AM
Geneva
Bluffton
10:00 AM
Sommer Center Spiketacular
Mary Hardin-Baylor
Transylvania
11:00 AM
@ Berry College
Greenville
Anderson
12:00 PM
@ Franklin
Ohio Northern
Hanover
12:00 PM
@ Bluffton, Ohio
12:00 PM
North Park Tri-Match @ Chicago, Ill.
Defiance
Bethany (W.V.)
1:00 PM
Penn St. Behrend Tournament @ Erie, Pa.
1:00 PM
Marietta
Franklin
2:00 PM
Franklin College Tournament
Heidelberg
Hanover
2:00 PM
@ Bluffton, Ohio
Baldwin Wallace
Anderson
2:00 PM
@ Franklin, Indiana; Franklin College
Ohio Northern
Bluffton
2:00 PM
Sommer Center Spiketacular
Mount St. Joseph
Blackburn
2:30 PM
@ North Park University (Chicago, Ill.)
Manchester
North Park
2:30 PM
North Park Tri-Match
Defiance
Fredonia
3:00 PM
Penn St. Behrend Tournament @ Erie, Pa.
Rhodes
Transylvania
3:00 PM
@ Berry College
Mount St. Joseph
North Park
4:00 PM
Rose-Hulman
North Central (Ill.)
5:00 PM
Blackburn
Manchester
6:30 PM
North Park Tri-Match @ Chicago, Ill.
Tue., September 10
Spalding
Mount St. Joseph
6:30 PM
Adrian
Defiance
6:30 PM
Anderson
Albion
7:00 PM
Earlham
Wilmington (Ohio)
7:00 PM
Quaker Bowl Rivalry
Franklin
Berea
7:30 PM
Wed., September 11
Rose-Hulman
St. Mary-Woods
7:00 PM
Manchester
St. Mary's (Ind.)
7:00 PM
Fri., September 13
Albion
Earlham
4:00 PM
Quaker Classic (Court 1)
Defiance
Otterbein
5:00 PM
OWU Tournament @ Delaware, Ohio
Capital
Hanover
5:00 PM
Hanover Invitational
Anderson
Concordia Chicago
5:00 PM
@ Galesburg, Ill.
Transylvania
Colorado Col.
5:00 PM
2019 Pikes Peak Challenge
Bluffton
Baldwin Wallace
5:30 PM
@ Wooster, Ohio; College of Wooster
Rose-Hulman
Millikin
6:30 PM
Whitworth
Transylvania
7:00 PM
@ Colorado College
Adrian
Franklin
7:00 PM
Hanover Tournament @ Hanover, Ind.--Court 1
MacMurray
Anderson
7:00 PM
@ Knox College
Pitt.-Bradford
Bluffton
7:30 PM
Ginny Hunt Kilt Classic @ Wooster, Ohio
Ind.-Southeast
Earlham
8:00 PM
Quaker Classic (Court 1)
Greenville
Rose-Hulman
8:30 PM
@ Millikin
Sat., September 14
Franklin
Capital
10:00 AM
Hanover Tournament @ Hanover, Ind.
Trine
Hanover
10:00 AM
Hanover Invitational
Marietta
Earlham
10:00 AM
Quaker Classic (Court 1)
Bluffton
Wooster
11:00 AM
Ginny Hunt Kilt Classic
Anderson
St. Mary-Woods
11:00 AM
@ Galesburg, Ill.
Mount St. Joseph
Pitt.-Greensburg
12:00 PM
Trine
Franklin
12:00 PM
Hanover Invitational @ Hanover, Ind.
Rose-Hulman
Illinois Col.
12:00 PM
Bluffton
Oberlin
1:00 PM
Ginny Hunt Kilt Classic @ Wooster, Ohio
Defiance
Wilmington (Ohio)
1:00 PM
OWU Tournament @ Delaware, Ohio
Birmingham-Southern
Transylvania
1:00 PM
@ Colorado College
Shenandoah
Mount St. Joseph
2:00 PM
@ Pitt-Greensburg
Adrian
Hanover
2:00 PM
Hanover Tournament (Court 1)
Spalding
Earlham
2:00 PM
Quaker Classic (Court 1)
Rose-Hulman
Lincoln (Ill.)
2:00 PM
Defiance
Ohio Wesleyan
3:00 PM
OWU Tournament
Anderson
Monmouth (Ill.)
3:00 PM
@ Galesburg, Ill.
Tue., September 17
Albion
Defiance
6:30 PM
Ohio Northern
Bluffton
7:00 PM
Franklin
St. Mary-Woods
7:00 PM
Wed., September 18
Trine
Anderson
7:00 PM
Central St. (Ohio)
Earlham
7:00 PM
Spalding
Transylvania
7:00 PM
Ohio Wesleyan
Mount St. Joseph
7:00 PM
Manchester
Kalamazoo
7:00 PM
Rose-Hulman
Webster
8:00 PM
Fri., September 20
Terra State College
Manchester
4:00 PM
Manchester Invitational
5:30 PM
Rose-Hulman
Finlandia
6:00 PM
@ Kenosha, WI
Hanover
Spalding
7:00 PM
7:30 PM
@ Albion, Mich.
Governors State
Manchester
8:00 PM
Manchester Invitational
Luther
Earlham
8:00 PM
Holiday Inn Express Classic II @ Illinois Wesleyan Invitational
Sat., September 21
Ohio Wesleyan
Transylvania
10:00 AM
Ancilla College
Manchester
11:00 AM
Manchester Invitational
Franklin
Albion
11:00 AM
@ Cutler Event Center; Olivet, Mich.
Anderson
Governors State University
11:00 AM
@ North Manchester, Ind.
Earlham
Ill. Wesleyan
11:00 AM
Holiday Inn Express Classic II
Bluffton
Trine
12:00 PM
Defiance
Ohio Northern
12:00 PM
Hanover
DePauw
1:00 PM
Franklin
Olivet
1:00 PM
Anderson
Ind.-Northwest
1:00 PM
@ North Manchester, Ind.
Rose-Hulman
Concordia Wisconsin
1:00 PM
@ Kenosha, Wis. (Carthage College)
Lakeland
Earlham
1:30 PM
Holiday Inn Express Classic II @ Illinois Wesleyan Invitational
Bluffton
Calvin
2:00 PM
@ Angola, Ind.
Marietta
Transylvania
2:00 PM
St. Mary's (Ind.)
Hanover
3:00 PM
@ Greencastle, Ind.
Ind.-Northwest
Manchester
3:00 PM
Manchester Invitational
Defiance
Kenyon
4:00 PM
@ Ada, Ohio
Rose-Hulman
Carthage
5:00 PM
Tue., September 24
Wilmington (Ohio)
Mount St. Joseph
TBA
Spalding
Franklin
7:00 PM
Bluffton
Denison
7:00 PM
Wed., September 25
Transylvania
Maryville (Tenn.)
7:00 PM
Hanover
Centre
7:00 PM
DePauw
Rose-Hulman
7:00 PM
Thu., September 26
Earlham
Ohio Northern
7:00 PM
Fri., September 27
5:00 PM
No One Fights Alone Invitational @ Tiffin, Ohio
Manchester
Capital
6:00 PM
@ Franklin, Ind.
Hanover
Wilmington (Ohio)
7:00 PM
Capital
Franklin
8:00 PM
Sat., September 28
Bluffton
Heidelberg
10:00 AM
No One Fights Alone Invitational
Marietta
Mount St. Joseph
10:00 AM
@ Heidelberg University
Illinois Tech
Rose-Hulman
12:00 PM
Bluffton
Marietta
12:00 PM
No One Fights Alone Invitational @ Tiffin, Ohio
Mount St. Joseph
Heidelberg
12:00 PM
Defiance
Alma
1:00 PM
@ Kalamazoo College
Transylvania
Mount Union
2:00 PM
@ Westerville, OH
Earlham
Waynesburg
3:00 PM
Defiance
Kalamazoo
3:00 PM
Transylvania
Otterbein
4:00 PM
Trine
Rose-Hulman
4:00 PM
Earlham
Thiel
5:00 PM
@ Waynesburg, Pa.
Sun., September 29
Transylvania
Muskingum
11:00 AM
Tue., October 01
St. Mary-Woods
Hanover
7:00 PM
Ind.-East
Earlham
7:00 PM
Wed., October 02
Transylvania
Spalding
7:00 PM
Wilmington (Ohio)
Bluffton
7:00 PM
Ancilla
Franklin
7:00 PM
Fri., October 04
Manchester
Huntington
4:00 PM
Sat., October 05
12:00 PM
12:00 PM
Eureka
Rose-Hulman
2:00 PM
@ North Manchester, Ind.
Franklin
Mt. Vernon Naz.
3:00 PM
@ Cincinnati, Ohio
Eureka
Manchester
4:00 PM
Mt. Vernon Naz.
Mount St. Joseph
5:00 PM
Wed., October 09
7:00 PM
Fri., October 11
Manchester
Ancilla College
3:00 PM
@ Donaldson, Ind.
Manchester
South Suburban College
5:00 PM
@ Donaldson, Ind.
7:00 PM
Sat., October 12
Hanover
Hiram
3:00 PM
@ Delaware, Ohio
Hanover
Ohio Wesleyan
5:00 PM
Wed., October 16
Manchester
Olivet
7:00 PM
Franklin
Spalding
7:00 PM
7:00 PM
Fri., October 18
Sat., October 19
2:00 PM
Otterbein
Hanover
4:00 PM
@ Bluffton, Ohio
Otterbein
Bluffton
6:00 PM
Wed., October 23
7:00 PM
7:00 PM
Sat., October 26
TBA
Senior Day
1:00 PM
Transylvania
Olivet
3:00 PM
@ Defiance
Olivet
Defiance
5:00 PM
Sun., October 27
Bluffton
Trine
2:00 PM
@ Franklin, Ind.
Trine
Franklin
4:00 PM
Tue., October 29
7:00 PM
Wed., October 30
7:00 PM
Fri., November 01
Sat., November 02
Tue., November 05
TBA
Sat., November 09
TBA
Sun., November 10
TBA
Thu., November 14
TBA
NCAA Regionals
Fri., November 15
TBA
Sat., November 16
TBA
Sun., November 17
TBA